روزی که “عمو سام” نماد ملی ایالات متحده امریکا شد

Samuel-Wilson-Uncle-Sam

تقاطع: ۲۰۲ سال قبل در چنین روزی (۷ سپتامبر ۱۸۱۳)، ایالات متحده امریکا صاحب لقب “عمو سام” شد. این لقب از “ساموئل ویلسِن” یک عمده‌فروش گوشت‌های بسته‌بندی در شهر “تروی” واقع در شرق نیویورک گرفته شد که در جریان جنگ ۱۸۱۲ بین ایالات متحده امریکا و امپراتوری بریتانیا گوشت مورد نیاز ارتش امریکا را تامین می‌کرد.

او بر روی بشکه‌های حاوی گوشت، مهر‌های یو.اس (U.S) می‌زد که منظور از آن ایالات متحده بود؛ اما سربازان این حروف اختصاری را به عنوان “عمو سام” (Uncle Sam) می‌خواندند.

این داستان ابتدا در روزنامه‌های محلی منتشر شد و پس از مدتی، انتشار گسترده‌ی آن باعث پذیرش عمومی لقب “عمو سام” برای دولت فدرال ایالات متحده امریکا شد.

در اواخر دهه‌ی ۱۸۶۰ و اوایل ۱۸۷۰ میلادی، “تامِس ناست” کارتونیست سیاسی، شروع به محبوب کردن تصویر “عمو سام” از طریق کارتون‌هایش کرد. او به تدریج تصویرسازی‌اش را کامل کرد تا این‌که در نهایت “عمو سام”، صاحب ریش سفید، و کت و شلوار به رنگ پرچم امریکا، یعنی به شکل امروزی‌اش شد.

در این میان، شاید مشهورترین تصویر “عمو سام” را جیمز مونتگومری فلگ، هنرمند امریکایی قرن بیستم خلق کرده باشد که در آن، “عمو سام” کلاه استوانه‌ای بلند و ژاکت آبی به تن دارد و دستش را به سوی بیننده‌ نشانه رفته است.

در سپتامبر ۱۹۶۱، کنگره امریکا، ساموئل ویلسِن را به عنوان “پدیدآورنده نماد ملی عمو سام امریکا” شناخت.

او در سال ۱۸۵۴ در سن ۸۸ سالگی درگذشت و در جوار همسرش در گورستان “اُکوود” شهر “تروی” به خاک سپرده شد. این شهر، امروز خود را به عنوان “خانه عمو سام” معرفی می‌کند.

نظرتان را بنویسید