نامه سرگشاده دختر عبدالفتاح سلطانی به دادستان تهران: چه کسی را می‌خواهید آزار دهید؟

Maedeh-Soltani

تقاطع: دختر عبدالفتاح سلطانی، وکیل زندانی مدافع حقوق بشر، در نامه‌ای سرگشاده به دادستان تهران نسبت به افزایش فشارها به پدرش در آستانه‌ی آغاز پنجمین سال حبس او اعتراض کرد.

مائده سلطانی در نامه‌ای به عباس جعفری دولت‌آبادی نوشته که به دنبال امتناع آقای سلطانی از پذیرش مرخصی ۷۲ ساعته به دلیل زمان کوتاه آن، نماینده‌ی دادستان تهران در زندان اوین، ملاقات‌های حضوری این وکیل زندانی را نیز قطع کرده است.

خانم سلطانی با اشاره به لغو دومین ملاقات حضوری خانواده با پدرش به دلیل انتشار خبر عدم موافقت او با مرخصی سه روزه، خطاب به دادستان تهران می‌نویسد: «هدف از حذف ملاقات حضوری مادر نود ساله و همسر و فرزندان ایشان چیست؟ چه کسی را می‌خواهید آزار دهید؟ تلفن یکی از ابتدایی‌ترین حقوق زندانی است. ملاقات حضوری، حق خانواده و پدر و مادر زندانی است ولی به‌نام شما این حقوق پایمال می‌شود، چرا؟!»

وی در ادامه با تاکید بر این‌که حبس عبدالفتاح سلطانی «به اعتبار امر مختومه اساساً مغایر با قانون است» می‌افزاید: «اگر اطلاع ندارید به استحضار جنابعالی می‌رسانم که حکم آقای سلطانی با تأیید ریاست وقت دادگستری و سه نفر از قضات معتمد ایشان، اساساً باطل و خلاف شرع تشخیص داده شده و هم‌اکنون پرونده مدت دو سال و نیم است که برای اجرای ماده ۱۸ در دفتر رییس قوه قضاییه مسکوت مانده است.»

ماده ۱۸ قانون تشکیل دادگاه‌های عمومی و انقلاب دلالت بر اعاده‌ی دادرسی پرونده‌های قضایی با دستور رییس قوه قضاییه دارد.

دختر عبدالفتاح سلطانی در بخش دیگری از نامه‌ی خود از کاهش محکومیت پدرش به ۱۰ سال حبس بعد از تجمیع مجازات‌های او بر اساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی خبر داده و اضافه کرده که در صورت اعمال ماده‌ی ۵۸ این قانون، آقای سلطانی با توجه به سپری کردن بیش از یک‌سوم دوران محکومیتش، مشمول “آزادی مشروط” خواهد شد.

او در پایان این نامه از جعفری دولت‌آبادی می‌پرسد: «آیا عدالت این است که زندانیان مالی و مواد و اختلاس‌های کلان به مرخصی‌های طولانی‌مدت اعزام شوند ولی زندانیان سیاسی و عقیدتی سال‌ها از یک ساعت مرخصی محروم باشند؟ آیا خوش می‌دارید در مورد خود شما قانون به همین شکل اجرا شود؟ آیا از اقدامات زیرمجموعه خود خبر دارید؟ آیا نامه‌های مادرم به دست شما می‌رسد؟»

مائده سلطانی پیش از این نیز در دو نامه‌ی سرگشاده‌ی دیگر به حسن روحانی، خواهان آن شده بود تا او به عنوان «رییس قوه مجریه» و هم‌‌چنین یک «وکیل دادگستری» در پرونده‌ی پدرش و دیگر زندانیان سیاسی ورود پیدا کند.

گفتنی است عبدالفتاح سلطانی در حال سپری کردن پنجمین دوره‌ی بازداشت خود در بیش از سه دهه حکومت جمهوری اسلامی است. او آخرین بار در شهریور ۱۳۹۰ توسط ماموران وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی بازداشت و از سوی پیرعباس، قاضی وقت شعبه‌ی ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ۱۸ سال حبس و تبعید در شهرستان برازجان و ۲۰ سال محرومیت از حرفه‌ی وکالت محکوم گردید. این حکم بعدها در دادگاه تجدیدنظر به ۱۳ سال حبس و ۱۰ سال محرومیت از وکالت کاهش یافت.

نظرتان را بنویسید