نام اولین سفیر کُردِ اهل سنت جمهوری اسلامی اعلام شد

Saleh-Adibi

تقاطع: یک ماه پس از آن‌که حسن روحانی اعلام کرد در دولتش سفیر اهل سنت مشغول به کار شده است، صالح ادیبی، “رییس بنیاد نخبگان کردستان” فاش کرد که او به عنوان اولین سفیر سنی جمهوری اسلامی منصوب شده و قرار است به زودی برای انجام ماموریت، عازم منطقه ویتنام و کامبوج شود. پیش‌تر، این ادعای آقای روحانی مورد تشکیک فعالان سیاسی کردستان قرار گرفته بود و از وی خواسته بودند تا نام این سفیر را اعلام کند.

آن‌گونه که خبرگزاری “ایرنا” نوشته، آقای ادیبی روز سه‌شنبه (۱۰ شهریور-۱ سپتامبر) در جلسه‌ی شورای اداری استان کردستان «از اعتماد نظام جمهوری اسلامی و دولت تدبیر و امید به یک نیروی کُرد اهل سنت قدردانی و اظهار امیدواری کرد که نماینده شایسته‌ای برای ملت ایران و به خصوص مردم کردستان در عرصه بین‌المللی باشد».

او با بیان این‌که در ابتدا نامش برای سفارت جمهوری اسلامی در استرالیا مطرح بود، اضافه کرد: «اما بعد قرار شد یک نیروی اهل سنت برای منطقه ویتنام و کامبوج به واسطه حضور مسلمانان اهل سنت در آن منطقه انتخاب شود که قرعه به نامم افتاد.»

رییس سابق دانشگاه آزاد اسلامی سنندج در سخنان خود «ویژگی بارز» دولت حسن روحانی را «صداقت و راستی» دانست و مدعی شد که «این دولت اهل هیاهو و تبلیغات نیست و بنا دارد با مردم رو راست باشد».

وی هم‌چنین ابراز امیدواری کرد که «با این انتخاب روند ورود نیروهای کُرد اهل سنت در پست‌های مدیریتی کشور هموار شود».

گفتنی است صالح ادیبی در انتخابات نهمین دوره‌ی مجلس شورای اسلامی نیز به عنوان نامزد انتخاباتی در حوزه‌ی سنندج و کامیاران حضور داشت که با کسب حدود ۱۶ هزار و ۵۰۰ رای در جایگاه هشتم قرار گرفت و نتوانست به این مجلس راه پیدا کند.

نظرتان را بنویسید