کمیسیون اصل نود مجلس واردات خودروهای لوکس با یک میلیارد دلار ارز دولتی را تایید کرد

Luxury_car_import

تقاطع: گزارش کمیسیون اصل نود مجلس درباره واردات خودروهای لوکس حاکی از آن است که واردات این خودروها با ارز مرجع صورت گرفته و بسیاری از نهادها و وزارتخانه‌های دولتی از جمله بانک مرکزی در این قضیه دست داشته‌اند. در این میان دو عضو مجلس شورای اسلامی، خواستار محاکمه همه دستگاه‌های مربوط در صورت اثبات اتهامات شدند.

محمدعلی پورمختار، رییس کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی، روز چهارشنبه (۵ تیر-۲۶ جون) در گفتگو با خبرگزاری مجلس، خانه ملت، ترخیص خودروهای لوکس توسط دستگاه‌ها و وزارتخانه‌های مختلف را «بدون ضابطه و قانون» دانست و گفت: «بر اساس بررسی‌های انجام شده، بانک مرکزی حدود یک میلیارد دلار ارز مرجع برای واردات خودروهای لوکس به وزارت‌خانه‌های مربوط اختصاص داده است.»

مصطفی افضلی‌فرد، سخنگوی این کمیسیون نیز درباره اختصاص ارز مرجع به این خودروها تصریح کرد: «در اردیبهشت ماه سال ۹۰ مقرر شده بود که ارز مرجع به کالاهای لوکس و خودروهای خارجی اختصاص داده نشود، اما متأسفانه این موضوع از سوی دستگاه‌های مربوط مورد بی‌توجهی قرار گرفت.»

وی از برگزاری نشست مجلس با بانک مرکزی، سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان، گمرک و وزارت صنعت، معدن و تجارت برای حل و فصل موضوع واردات خودروهای لوکس با ارز مرجع خبر داد و افزود: «در این نشست مقرر شده بود که تعرفه واردات خودرو بر اساس ارز مبادله‌ای محاسبه شود، اما متأسفانه بار دیگر مصوبه این نشست اجرایی نشد و خودروها بر اساس ارز مرجع وارد شد، که با این اقدام دلالان از واردات خودرو به سود دوجانبه رسیدند.»

به گفته این عضو مجلس شورای اسلامی، قرار بود خودروهای وارد شده تا زمان تعیین تکلیف در پارکینگ گمرک متوقف شوند اما بر خلاف توافق‌های صورت گرفته، مسوولان برخی دستگاه‌ها اقدام به ترخیص این خودروها کرده‌اند.

افضلی فرد، متهمان اصلی این قضیه را «شورای رقابت، بانک مرکزی، سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان، سازمان گمرک و وزارت صنعت، معدن و تجارت» دانست و گفت که اگر این اتهامات ثابت شود، این نهادها باید از سوی دستگاه‌های قضایی مورد محاکمه قرار گیرند.

آبان ماه سال گذشته، مجتبی قاسمی، مدیرکل بازرسی ویژه سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان ایران فاش کرد که چهار شرکت بزرگ واردکننده خودرو، با ارز مرجع اقدام به واردات خودرو کرده‌اند و آنها را با قیمت آزاد در بازار فروخته‌اند و از این طریق به سودی بالغ بر ۱۱۶ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان دست یافته‌اند.

خبر ورود خودروهای لوکس با ارز دولتی اختصاص‌ داده شده به واردات دارو، نخستین بار در ماه اکتبر در روزنامه‌ی تایمز لندن منتشر شد.

این روزنامه با بیان این‌که «نرخ ارز یارانه‌ای تعیین شده توسط دولت برای حفاظت از واردات غذا و دارو در برابر سقوط ارزش پول ایران، توسط شرکت‌های مرتبط با سپاه برای خرید ماشین‌های اسپورت و کالاهای لوکس مورد سوءاستفاده قرار گرفته» به نقل از یک منبع ایرانی نوشته بود که «تمام این فرآیند توسط سپاه پاسداران کنترل می‌شود».

حسینعلی شهریاری، رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی نیز، آبان‌ماه سال گذشته در گفتگو با خبرگزاری فارس، وابسته به سپاه پاسداران ادعای نداشتن ارز برای واردات دارو از سوی دولت را زیر سوال برده و گفته بود: «این چه نداری است که ۶۰۰ میلیون دلار ارز مرجع برای واردات خودروهای لوکس اختصاص می‌دهند. آن وقت برای واردات دارو حتی با دلار ۳ هزار تومانی و ۴ هزار تومانی هم در بانک‌ها و گمرگ کارشکنی می‌کنند.»

نظرتان را بنویسید