کشتار ۱۸۷۸ سگ رهاشده در سنندج در یک سال و نیم گذشته

Killing-Dogs-Iran

تقاطع: معاون خدمات شهری شهرداری سنندج می‌گوید که در یک سال و نیم گذشته، نزدیک به ۱۹۰۰ سگ ول‌گرد و رهاشده در سطح این شهر توسط شهرداری معدوم شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری “ایسنا”، آرش رخ‌زادی با اشاره به کشتار ۱۲۶۸ قلاده سگ ولگرد در سال ۱۳۹۳، گفته که از ابتدای سال جاری تا کنون نیز، ۶۱۰ قلاده سگ دیگر در سطح شهر سنندج “معدوم” شده‌اند.

آقای رخ‌زادی کشتن این سگ‌ها را «بر اساس بند ۱۵ ماده ۵۵ قانون شهرداری و بند ۳۱ ماده ۱۰ اساسنامه سازمان دهیاری» خوانده که «جلوگیری از شیوع امراض ساریه انسانی و حیوانی و جمع‌آوری حیوانات بدون صاحب و دفع حیوانات مزاحم، مریض و ولگرد» را از وظایف شهرداری‌ها و دهیاری‌ها دانسته است.

وی تاکید کرده که در سنندج، «طرح اتلاف سگ‌های ولگرد، هر دو شب یک بار، به صورت مستمر توسط اکیپ ویژه با نظارت ارگان‌های ذی‌ربط انجام می‌شود».

او در پاسخ به پرسشی درباره‌ی زنده‌گیری سگ‌ها به جای کشتار آن‌ها نیز اظهار داشته: «روش زنده‌گیری سگ‌ها علاوه بر طولانی بودن و سخت بودن در اجرای آن، نیازمند اعتباری ویژه است چون حداقل باید تیمی به استخدام درآید و یا به‌صورت پیمانکاری با شهرداری وارد قرارداد شوند که این امر هزینه زیادی را در بردارد.»

معاون شهرداری سنندج در پایان بزرگ‌ترین محدودیت برای جلوگیری از افزایش سگ‌های ولگرد در مناطق شهری را قطع منابع غذایی آن‌ها دانسته و از شهروندان خواسته تا با بیرون گذاشتن زباله‌ها و پسامندهای خود در ساعتی خاص جهت جمع‌آوری، این منابع غذایی را قطع کنند.

این نخستین بار نیست که مقامات شهری در ایران از کشتار سگ‌های ولگرد و بی‌سرپرست توسط شهرداری‌ها خبر می‌دهند.

در ادیبهشت‌ماه امسال نیز یک عضو شورای اسلامی شهر مشهد از کشتار سالانه حدود ۷۰۰۰ سگ ولگرد در این شهر خبر داده بود.

غلام‌حسین صاحبی با بیان این‌ ادعا که در مشهد «کشتار بی‌رحمانه» سگ وجود ندارد، گفته بود که «تمام سگ‌ها با مرگ آرام و قانونی کشتار می‌شوند» و پیمانکاران شهرداری، برای “مرگ آرام” هر قلاده سگ ۲۵ تا ۳۰ هزار تومان می‌گیرند.

در نخستین روزهای دی‌ماه سال گذشته نیز، انتشار تصاویری از کشتار شبانه‌ی سگ‌های ول‌گرد با شلیک گلوله از راه دور در شهر رشت، واکنش‌هایی را در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها به دنبال داشت.

در همان زمان روزنامه‌ی محلی “گیلان امروز” از قول شاهدان عینی آن کشتار نوشته بود: «مامور سگ‌کشی برای ستاندن جان این موجودات حتی زحمت پیاده شدن از ماشین را به خود نمی‌داد و از روی صندلی اتومبیل در حال حرکت به سمت حیوان شلیک می‌کرد تا گلوله سرگردان به هر نقطه از بدن سگ در حال فرار و بی‌خبر از ماجرا اصابت کند.»

نظرتان را بنویسید