تصویری: تولد ۳۸ سالگی ستار بهشتی با حضور فعالان سیاسی و حقوق بشر برگزار شد

Sattar-Beheshti-BDay-12

تقاطع: روز جمعه (۳۰ مرداد-۲۱ آگست) گروهی از فعالان سیاسی و اجتماعی با حضور در منزل گوهر عشقی، در مراسم تولد فرزند جان‌باخته‌‌ی او، ستار بهشتی، شرکت کردند.

محمد ملکی، حشمت طبرزدی، محمد نوری‌زاد، ابوالفضل قدیانی، اکرم نقابی (مادر سعید زینالی)، شهناز اکملی (مادر مصطفی کریم‌بیگی)، علی‌رضا جباری، و رضا ملک، از جمله حاضران در این مراسم بودند.

ستار بهشتی، وبلاگ‌نویس ۳۵ ساله‌ای بود که علاوه بر وبلاگ‌نویسی، با اسامی مستعار در شبکه‌های اجتماعی مطالبی را در مخالفت با حکومت ایران منتشر می‌کرد. او بعد از چندین بار احضار و تهدید به بازداشت، روز نهم آبان ماه ۱۳۹۱ توسط ماموران “پلیس فتا” در منزلش در رباط‌کریم دستگیر شد و ماموران بعد از چهار روز، در ۱۳ آبان، خبر مرگش را به خانواده‌اش دادند. او چند روز بعد تحت نظر نیروهای امنیتی و با حضور حداقلی اعضای خانواده‌اش به خاک سپرده شد.

دادگاهی که بعدها در رسیدگی به این پرونده تشکیل شد، با «شبه‌ عمد» تشخیص دادن قتل ستار بهشتی، قاتل او را که یکی از بازجویان پلیس “فتا” بود به سه سال حبس تعزیری،‌ دو سال اقامت اجباری در برازجان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم کرد. وکیل و خانواده‌ی این وبلاگ‌نویس که معتقد بودند قتل او «عمد» بوده، در اعتراض به روند بررسی پرونده، از شرکت در جلسات دادگاه خودداری کردند.

نظرتان را بنویسید