محکومیت مرتضوی به حبس تعلیقی و بازگرداندان ۴۸ ‌میلیون تومان و تبرئه از اتهام معاونت در قتل

Mortazavi-Saeed

تقاطع: سعید مرتضوی، دادستان پیشین تهران از اتهام معاونت در قتل قربانیان بازداشت‌گاه کهریزک تبرئه شد. او در ارتباط با پرونده‌ی سرپرستی غیرقانونی بر سازمان تامین اجتماعی در شش ماه پایانی دولت احمدی‌نژاد نیز به شش ماه حبس تعزیری، شش ماه حبس تعلیقی و باز گرداندن حدود ۴۸ ‌میلیون تومان حقوق دریافتی در این مدت، محکوم شده است.

خبر تبرئه‌ی مرتضوی از اتهام “معاونت در قتل” در بازداشت‌گاه کهریزک، صبح روز چهارشنبه (۲۸ مرداد-۱۹ آگست) توسط محمدرضا محمدی کشکولی، قاضی شبعه نهم دادگاه کیفری تهران که رسیدگی به این پرونده را بر عهده داشت، اعلام شد.

میرمجید طاهری، وکیل خانواده محسن روح‌الامینی، یکی از کشته‌شدگان کهریزک نیز با تایید ابلاغ این حکم به خود به خبرگزاری “ایلنا” گفت که در زمان قانونی نسبت به آن اعتراض خواهد کرد.

مجتبی نظری، یکی از وکلای سازمان تامین اجتماعی نیز گفته که مرتضوی به اتهام “تحصیل مال نامشروع” از طریق “تصدی غیرقانونی سرپرستی سازمان تأمین احتماعی” به یک سال حبس محکوم شده که شش ماه آن تعلیقی است.

به گفته‌ی آقای نظری، دادگاه فقط برای شش ماه پایانی سرپرستی مرتضوی که از سوی دیوان عدالت اداری غیرقانونی دانسته شده بود، حکم صادر کرده است.

مرتضوی در این مدت هر ماه حدود هفت میلیون و ۹۰۰ هزار تومان حقوق و مزایا دریافت کرده که بر اساس حکم دادگاه، باید آن را به باز گرداند.

در همین حال، مصطفی ترک‌ همدانی دیگر وکیل سازمان تامین اجتماعی به خبرگزاری‌های ایران گفته که حکم صادرشده تنها مربوط به بخش کوچکی از پرونده تخلفات مرتضوی در این سازمان است و هنوز به قسمت اصلی شکایت رسیدگی نشده است.

سعید مرتضوی پیش‌تر نیز در تیرماه ۱۳۹۲ از قضات شعبه‌ی ۷۶ دادگاه کیفری تهران در رابطه با اتهام “بازداشت غیرقانونی” و “گزارش خلاف واقع” در پرونده‌ی کهریزک به انفصال دائم از خدمات قضایی، ۵ سال انفصال از مشاغل دولتی و ۲۰۰ هزار تومان جزای نقدی محکوم و از اتهام “معاونت در قتل” تبرئه شده‌ بود که “دیوان عالی کشور” بعدها به بخش‌هایی از این حکم ایراد گرفت و پرونده را برای بررسی دوباره به شعبه‌ی هم‌ارز ارجاع داد.

محسن روح‌الامینی، امیر جوادی‌فر و محمد کامرانی، سه تن از معترضان جوانی بودند که در جریان اعتراضات روز ۱۸ تیر سال ۸۸ به بازداشت‌گاه کهریزک منتقل شدند و در اثر شکنجه‌ جان‌شان را از دست دادند.

نظرتان را بنویسید