عصبانیت شمقدری از انتشار دستور صریح احمدی‌نژاد برای بازگشایی خانه سینما

khaneh-cinema-logo

تقاطع: خبرگزاری نیمه‌دولتی ایسنا، می‌گوید به متن نامه‌ای از محمود احمدی‌نژاد خطاب به  جواد شمقدری، معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رییس سازمان سینمایی، دسترسی پیدا کرده که در آن بر بازگشایی خانه سینما تاکید شده است. آقای شمقدری در گفتگویی با ایلنا، این نامه را قدیمی دانسته است.

ایسنا در گزارش خود نوشته که نامه‌ی احمدی‌نژاد “با صراحت و لحنی منتقدانه به بازگشایی خانه سینما در دولت جاری تاکید داشته اما به هر دلیل، از سوی دستگاه مسوول آن تاکنون ترتیب اثر نیافته است».

در این نامه‌ی کوتاه بدون هیچ مقدمه‌ای آمده است: «جناب آقای شمقدری چرا این‌قدر بسته و با تنگ‌نظری برخورد می‌شود. باید اجازه داد یک نهاد صنفی کار خودش را بکند. اکثریت قاطع اعضای خانه سینما متعهد به کشور و ارزش‌های الهی و انسانی هستند. کاری نشود که گرایشات و اغراض شخصی و گروهی به نام انقلاب معرفی و یا خدای ناکرده با استفاده از قدرت سازمانی تحمیل گردد. فوری مشکل را حل کنید و اعلام نتیجه شود.»

جواد شمقدری در واکنش به انتشار این نامه به ایلنا گفته است که “احمدی‌نژاد هیچ دستور جدیدی برای بازگشایی خانه سینما نداده است و آن‌چه که به عنوان دستور جدید وی مطرح می‌شود، مربوط به نامه‌ای است که قبل از انجام توافقات با رییس‌جمهور درباره انجام بازگشایی خانه سینما و فعالیت هیات بازگشایی بوده است».

به گفته‌ی رییس سازمان سینمایی، «همان زمان که خانه سینما بسته شد سه هفته بعد در جلسه‌ای، آقای احمدی‌نژاد ابراز نارضایتی کرد اما ایشان توجیه و متوجه اصل قضیه نبود و دقیق نمی‌دانست چه اتفاقاتی افتاده است. ایشان شرایط خانه سینما را نمی‌دانست و وقتی من مساله را تشریح کردم ایشان متوجه شد و در یک رفتار تعاملی قرار گرفت و ابراز امیدواری کرد تا انشاالله بتوانیم خانه سینما را براساس یک مبنای قانونی بازگشایی کنیم».

شمقدری از انتشار نامه محمود احمدی‌نژاد در رسانه‌ها نیز انتقاد کرده و گفته: «این نامه نباید در رسانه‌ها منتشر می‌شد و انتشار این نامه و درج آن در رسانه نوعی خطا است. فردی که این کار را کرده است، کار درستی نکرده و به نظر می‌رسد اعضای خانه سینما فردی را در ریاست جمهوری دارند که برای آنها دلالی می‌کند.»

وی همچنین از قانونی شدن و آغاز فعالیت ۱۳ صنف سینمایی خبر داده و خاطرنشان کرده که “این‌ها می‌توانند مجمع تشکیل دهند. بارها هم ما تقاضا کردیم تا بقیه بیایند عضو شوند».

اشاره‌ی رییس سازمان سینمایی به طرح ایجاد یک نهاد صنفی جدید به جای خانه‌ی سینما و با نام این تشکل زیر نظر سازمان سینمایی است که با واکنش روسای ۲۴ صنف سینمایی عضو خانه‌ی سینما روبه‌رو شده است.

روسای این ۲۴ صنف، روز سه‌شنبه (۴ تیر-۲۵ جون) با انتشار بیانیه‌ای که خبرگزاری ایلنا آن را منتشر کرده، نوشته‌اند:  «در روز سه‌شنبه (چهارم تیرماه ۱۳۹۲) فراخوان برگزاری مجمع عمومی خانه سینما با عنوان جامعه اصناف سینمای ایران در روزنامه بانی‌فیلم از سوی شورای موسوم به روسای اصناف سینمای ایران منتشر شد. به اطلاع می‌رسانیم همه چیز این “خانه سینما”، این “مجمع عمومی” و این “شورای اصناف” منتسب به ما، جعلی و غیرقانونی است.»

امضاکنندگان این نامه از «مدیریت خانه سینما» خواسته‌اند تا تمام کسانی را که عناوین “خانه سینما” و “جامعه اصناف سینمایی ایران” را جعل و مورد استفاده قرار داده‌اند «تحت پیگرد قانونی قرار دهند» و نام آنها را «برای ما ذی‌نفعان جامعه صنفی سینمای ایران» آشکار کنند.

نظرتان را بنویسید