کاپیتان شهبازی: دو هزار خلبان جوان کشور یا خانه‌نشین شده‌اند یا راننده‌ آژانس‌

Houshang-Shahbazi

تقاطع: هوشنگ شهبازی، خلبان شناخته‌شده‌ی ایرانی می‌گوید «هم‌اکنون ۲۰۰۰ خلبان با سن ۲۰ تا ۲۵ سال در کشور یا خانه‌نشین شده‌اند یا راننده‌ی آژانس‌».

آقای شهبازی با بیان این‌که «این خلبانان جوان سرمایه‌های ملی هستند» به خبرگزاری “تسنیم” گفته: «برای هر کدام از این خلبانان ۱۰۰ میلیون تومان هزینه شده تا در مدت ۵ سال توانسته‌اند گواهی‌نامه خلبانی بگیرند.»

به گفته‌ی وی، خلبانان هواپیمای مسافری پس از دوره‌ی آموزش ۵ ساله، باید ۱۵ سال کمک‌خلبان باشند تا به خلبان تبدیل شوند.

اظهارات کاپیتان شهبازی درباره‌ی بیکاری دانش‌آموختگان رشته‌ی خلبانی در ایران در حالی صورت می‌گیرد که پیش‌تر گزارش‌هایی در خصوص مهاجرت متخصصان صنعت هوایی ایران به ترکیه و کشورهای حاشیه‌ی جنوبی خلیج فارس هم‌چون امارات متحده عربی، قطر و کویت منتشر شده بود.

در همین ارتباط، یک سال قبل در مردادماه ۱۳۹۳، “مدیر انجمن ملی پرواز ایران” به خبرگزاری “میراث فرهنگی” گفت شرکت هواپیمایی “ترکیش ایرلاینر” با برگزاری دو همایش در سکوت کامل خبری، بین «۲۰۰ تا ۳۰۰ خلبان زبده و دانش‌آموختگان این رشته را برای فعالیت در ناوگان هوایی ترکیه انتخاب کرده‌ است».

مهدی ایران‌منش اضافه کرده بود که صنعت هوانوردی ایران «قدر داشته‌هایش را نمی‌داند و به سختی نیروهای با تجربه را تربیت و پرورش داده اما به راحتی از دست می‌دهد».

در واکنش به این اظهارات، عبدالرضا موسوی، “رییس انجمن شرکت‌های هواپیمایی ایران”، موضوع مهاجرت خلبانان به سایر کشور‌ها را «جوسازی» خوانده و ضمن تکذیب آن گفته بود که این خلبانان “برای انجام کار شخصی” به خارج از کشور رفته‌اند و تعداد آن‌ها نیز “بسیار معدود” است.

ادعایی که با واکنش خبرگزاری “میراث فرهنگی” روبه‌رو شد که در گزارشی نوشت «حداقل ۱۰۰ نفر از خلبان‌ها، مهندسان پرواز، مهمان‌داران کارکشته و کار‌شناسان بخش‌های گوناگون پرواز با شرکت هواپیمایی ملی ایران (هما) خداحافظی کرده و به کشورهای حاشیه خلیج فارس مهاجرت نموده‌اند».

نظرتان را بنویسید