آمار تکان‌دهنده از بیکاری جوانان و زنان در ایران

Unemployment-Iran

تقاطع: در حالی که “مرکز آمار ایران” نرخ بیکاری کشور در پایان سال ۱۳۹۳ را ۱۲/۱ درصد اعلام کرده، این نرخ برای گروه سنی زیر ۳۰ سال، ۲۹/۸ درصد بوده که در این میان، استان قم با ۱۵/۳ درصد، پایین‌ترین، و استان مازندران با ۵۰/۱ درصد، بالاترین نرخ بیکاری گروه سنی زیر ۳۰ سال را به خود اختصاص داده‌اند.

به نوشته‌ی خبرگزاری “مهر”، بعد از مازندران، بالاترین نرخ‌های بیکاری جوانان، مربوط به استان‌های چهارمحال و بختیاری با ۴۷/۴ درصد، کهگیلویه و بویراحمد با ۴۷ درصد، کرمانشاه با ۴۵/۲ درصد، ایلام با ۴۴ درصد، لرستان با ۴۱/۱ درصد، گیلان با ۴۰/۶ درصد، و خراسان شمالی با ۴۰/۴ درصد بوده است.

به جز قم، کرمان و همدان با ۱۷/۵ و بوشهر با ۱۸/۵ درصد، سه استان دیگری هستند که نرخ بیکاری جوانان در آن‌ها زیر ۲۰ درصد قرار داشته است.

در این میان، نرخ بیکاری زنان زیر ۳۰ سال حتی از متوسط بیکاری جوانان نیز بالاتر است به طوری که این نرخ در کل کشور، ۵۴/۵ درصد بوده و در استان ایلام به ۸۶/۴ درصد رسیده است.

بعد از ایلام نیز نرخ بیکاری زنان جوان در لرستان ۸۱/۷ درصد، چهارمحال و بختیاری ۸۰/۱ درصد، هرمزگان ۷۳/۱ درصد، فارس ۷۰ درصد، گلستان ۶۹/۷ درصد، خراسان رضوی ۶۹/۵ درصد، کهگیلویه و بویراحمد ۶۴/۷ درصد، مازندران ۶۴/۱ درصد، خوزستان ۶۳/۵ درصد، مرکزی ۶۲/۵ درصد، کرمانشاه ۶۱/۶ درصد، قزوین ۵۸/۷ درصد، البرز ۵۵/۹ درصد، کردستان ۵۵/۱ درصد، خراسان شمالی ۵۵ درصد، اصفهان ۵۳ درصد، و اردبیل ۵۱/۲ درصد بوده است.

بحران بیکاری در ایران که پیش‌بینی می‌شود با اضافه شدن بیش از ۴ میلیون فارغ‌التحصیل دانشگاهی در سال‌های آینده شدیدتر شود، یکی از معضلات اصلی اقتصاد ایران به شمار می‌رود.

کارشناسان اقتصادی معتقدند که اقتصاد ایران برای قرار گرفتن در مسیر حل مشکل بیکاری، باید به رشد پایدار و مستمر بیش از ۶ درصد برسد.

نظرتان را بنویسید