آغاز بررسی و تصویب طرح “صیانت از عفاف و حجاب” در مجلس شورای اسلامی

Hijab-Police-Tehran-3

تقاطع: یک عضو مجلس شورای اسلامی از تصویب موادی از طرح موسوم به “صیانت از حریم عفاف و حجاب” در کمیسیون مشترک حقوقی و فرهنگی مجلس شورای اسلامی خبر داد.

محمدعلی اسفنانی که نایب‌رییس این کمیسیون مشترک است، به “خبرگزاری صداوسیما” گفته که از ۱۳ ماده‌ی این طرح، «تاکنون ۲ ماده آن بررسی و تصویب شده است و در صورت برگزاری جلسات منظم، احتمال پایان بررسی آن در کمیسیون تا آخر هفته آینده و ارائه در صحن علنی وجود دارد».

طرح “صیانت از حریم عفاف و حجاب”، در مهرماه ۱۳۹۳ با امضای ۳۶ عضو مجلس شورای اسلامی از جمله روح‌الله حسینیان، حسین نجابت، غلام‌رضا مصباحی‌مقدم، مهرداد بذرپاش، ابراهیم کارخانه، زهره طبیب‌زاده، فاطمه آلیا، نیره اخوان بی‌طرف، لاله افتخاری و حسن کامران، به هیات رییسه‌ی این مجلس ارائه شد.

در این طرح از نیروی انتظامی خواسته شده تا «زنانی را که با پوشش غیرشرعی و نامناسب، عفت عمومی را جریحه‌دار می‌کنند ابتدا متعهد به شرکت در دوره‌های آموزشی و سپس محکوم به پرداخت جریمه نقدی از دو تا ده میلیون ریال کند».

در ماده یک این طرح هم آمده: «چنانچه راننده یا سرنشینان وسایل نقلیه اقدام به کشف حجاب، روزه‌خواری، مزاحمت برای نوامیس یا حرکات غیرمتعارف خلاف عفت عمومی کنند باید یک میلیون ریال جریمه شوند و در صورت تکرار، علاوه بر ۱۰ نمره منفی، وسیله نقلیه به مدت ۷۲ ساعت توقیف می‌شود.»

در ماده دو این طرح نیز، هیات‌های رسیدگی به تخلفات اداری موظف شده‌اند تا کارکنان دستگاه‌های اجرایی را در صورت رعایت نکردن “حجاب اسلامی”، «به توبیخ کتبی با درج در پرونده استخدامی»، و در صورت تکرار، «به کسر حقوق و فوق‌العاده شغل یا عناوین مشابه حداکثر تا یک‌سوم از یک ماه تا یک سال» محکوم کنند.

ماده پنج این طرح، که مربوط به اشتغال زنان در واحدهای صنفی است تاکید می‌کند که کار زنان «باید با رعایت حرمت آن‌ها و پرهیز از اختلاط با مردان و در ساعات متعارف یعنی ۷ صبح تا ۱۰ شب باشد» و «اشتغال در ساعات شبانه برای مشاغلی که به خدمات بانوان نیاز دارند با دریافت مجوز از اماکن نیروی انتظامی مجاز است».

این طرح هم‌چنین برای مدیران دولتی و صاحبان اصناف که مواد این طرح را اجرا نکنند، جرایم و محکومیت‌هایی در نظر گرفته است.

نظرتان را بنویسید