ویدئو: پرونده بورسیه‌های غیرقانونی «جمع و جور» شد

تقاطع: محمد فرهادی، “وزیر علوم، تحقیقات و فناوری” جمهوری اسلامی روز شنبه (۱۷ مرداد-۸ آگست) در یک نشست خبری اعلام کرد که پرونده‌ی اعطای بورسیه‌های غیرقانونی به گروهی از دانشجویان در دولت محمود احمدی‌نژاد «جمع‌ و جور» شده به طوری که به غیر از ۳۶ مورد، باقی بورس‌شدگان که تعدادشان به بیش از ۳ هزار نفر می‌رسید، می‌توانند ادامه تحصیل دهند.

این اظهارات آقای فرهادی، حدود یک ماه پس از سخنان عتاب‌آمیز رهبر جمهوری اسلامی درباره‌ی رسانه‌ای شدن این پرونده صورت می‌گیرد.

علی خامنه‌ای روز ۱۳ تیر (۴ جولای) در جمع گروهی از استادان دانشگاه، افشای موضوع بورسیه‌های غیرقانونی در دولت احمدی‌نژاد را «خلاف قانون، تدبیر، و اخلاق» دانسته و گفته بود این افشاگری “یکی از غلط‌ترین کارهایی” بوده که «در یکی دو سال اخیر اتّفاق افتاده است».

وی با بیان این‌که اگر «یک تعدادی برخلاف قانون یک امتیازی به‌دست آوردند، راه قانونی وجود دارد» افزوده بود: «لغو کنند آن امتیاز را؛ سروصدا ندارد. جنجال درست کردن، حاشیه درست کردن است و این سمّ برای محیط علمی است که بایستی با آرامش کار خودش را دنبال بکند. این سم را متأسّفانه افرادی بر اساس همان پایه‌های بینش فکریِ مبنی بر سیاسی‌کاری و سیاست‌بازی به کام دانشگاه کشور ریختند.»

موضوع اعطای بورسیه‌های غیرقانونی به بیش از ۳۰۰۰ دانشجوی مقطع دکترا در دوره‌ی هشت‌ساله‌ی محمود احمدی‌نژاد، در زمان وزارت رضا فرجی‌دانا، نخستین وزیر علوم در دولت حسن روحانی رسانه‌ای شد.

پیگیری این پرونده یکی از دلایل اصلی استیضاح منجر به برکناری آقای فرجی‌دانا پس از حدود ده ماه تصدی سمت وزارت علوم بود.

امیرحسین اعتمادی فعال پیشین دانشجویی و سخنگوی گروه دانشجویان و دانش‌آموختگان لیبرال دانشگاه‌های ایران در همین ارتباط به بخش فارسی صدای آمریکا می‌گوید پس از اظهارات رهبر جمهوری اسلامی در مورد بورسیه‌های غیرقانونی، قابل پیش‌بینی بود که این مساله به همین شکلی که وزیر علوم گفته، «جمع و جور» شود.

آقای اعتمادی هم‌چنین بورس شدن غیرقانونی این تعداد دانشجو در دولت احمدی‌نژاد را نه یک تخلف شخصی یا دولتی که سیاست نظام برای وارد کردن نیروهای نزدیک به خود به هیات‌های علمی دانشگاه‌ها می‌داند.

او در عین حال اضافه می‌کند که مسأله بورسیه‌های غیرقانونی، منحصر به دولت احمدی‌نژاد نبوده و از آغاز جمهوری اسلامی و در دولت‌های هاشمی رفسنجانی و خاتمی نیز به شکل دیگری وجود داشته است.

نظرتان را بنویسید