ویدئو: بازنشر آخرین مصاحبه تلویزیونی بختیار به بهانه سال‌روز ترور او

تقاطع: امروز پنج‌شنبه (۶ آگست-۱۵ مرداد)، بیست‌وچهارمین سال‌روز قتل شاپور بختیار، آخرین نخست‌وزیر ایران پیش از انقلاب بهمن ۱۳۵۷ به دست عوامل جمهوری اسلامی است. دکتر بختیار که از رهبران “جبهه ملی” بود، با وجود مخالفت‌های هم‌فکرانش در این جبهه، سمت نخست‌وزی را به شرط خروج شاه از کشور پذیرفت تا به گفته‌ی خودش یک دموکراسی پارلمانی مبتنی بر قانون اساسی مشروطه را در ایران به اجرا در بیاورد.

با این وجود، تلاش بختیار ناکام ماند و هشدارهای او به انقلابیون در خصوص منتهی شدن انقلاب‌شان به «دیکتاتوری نعلین» شنیده نشد تا دولتش بیش از ۳۷ روز دوام نیاورد.

بختیار پس از انقلاب مدتی را به صورت مخفیانه در داخل ایران زندگی کرد و پس از آن به فرانسه رفت و در آن‌جا «نهضت مقاومت ملی» را بنیان گذشت.

وی که یک بار در سال ۱۳۵۹ از ترور عامل لبنانی حکومت ایران، «انیس نقاش»، جان سالم به در برده بود، سرانجام در ۱۵ مرداد ۱۳۷۰ (۶ آگست ۱۹۹۱) در سن ۷۷ سالگی، توسط یک تیم ترور سه نفره متشکل از فریدون بویراحمدی، محمد آزادی و علی وکیلی‌راد که توانسته بودند در پوشش یاران وی به منزل مسکونی محافظت‌شده‌اش وارد شوند، به قتل رسید.

در جریان این عملیات ترور، سروش کتیبه، منشی مخصوص دکتر بختیار نیز به همراه او به قتل رسید. این دو، در گورستان مون‌پارناس پاریس دفن شده‌اند.

از میان سه عامل ترور نیز، بویراحمدی و آزادی موفق شدند با پاسپورت‌های جعلی از اروپا خارج شوند، اما نفر سوم، علی وکیلی‌راد دستگیر و به حبس ابد محکوم شد؛ هرچند که در سال ۱۳۸۸ پس از ۱۹ سال زندان با یک شهروند فرانسوی که در جریان اعتراضات به نتیجه‌ی انتخابات آن سال در تهران بازداشت شده بود، مبادله گردید. او در فرودگاه، مورد استقبال حسن قشقاوی، معاون وقت وزیر خارجه جمهوری اسلامی و کاظم جلالی، عضو مجلس شورای اسلامی قرار گرفت.

این ویدئو به گفتگوی تلویزیونی علی لیمونادی، روزنامه‌نگار ساکن لس‌آنجلس با شاپور بختیار دو ماه پیش از قتلش اختصاص دارد. این گفتگو که در منزل دکتر بختیار در پاریس انجام گرفت، یکی از آخرین تصاویر و اظهارات ثبت‌شده از او به شمار می‌رود. اظهاراتی که بخش زیادی از آن، با وجود گذشت ۲۴ سال، هم‌چنان تازه به نظر می‌رسند.

One thought on “ویدئو: بازنشر آخرین مصاحبه تلویزیونی بختیار به بهانه سال‌روز ترور او

  1. یاد وخاطره ان سردارملی همیشه جاوید همواره گرامی باد چراکه او اولین ازادیخواه وازاداندیشی بود که ملت ایران وجهان راازخطرعبا وعمامه ونعلین اگاهی داد اما صد افسوس که دران دوران دستهای پلید والوده دول استعماری با ایجاد جوی احساساتی بین طبقه نااگاه جامعه مانع ازان شدند تا ملت ایران راه صحیح را انتخاب کنند زیرا خمینی بعنوان ابزاردست انها درراستای اهداف درازمدتشان اغازگرانچه امروزدرمنطقه خاورمیانه شاهد هستیم بکارگرفته شد اما با گذشت زمان ووارد امدن خسارتهای جبران ناپذیر جانی ومالی وعقب افتادگی به ملک وملت ایران تنها افسوس وپشیمانی برای ما باقی ماند که ایکاش انزمان اگاهی امروزرا داشتیم وسخن اگاهانه سردارهمیشه جاوید شادروان شهید راه ازادی وطن دکترشاپوربختیاررا درک میکردیم وبلای ارتجاع وفاشیسم دینی برسرخود ونسلهای پس ازخود نازل نمی کردیم جرم او اگاهی ازسیاستهای دول استعماری بود وهمان دول هم راه را برای تروریستهای صادراتی خمینی وخامنه ای جنایتکاربازکردند تا خون پاکش را برزمین ریزند وندای حقطلبانه اش را قطع کنند اما زهی خیال باطل هرگزنتوانستند محبوبیت اورا ازدل ملت ایران کم کنند ودرفردای ازادی همگان به روان پاکش درود خواهند فرستاد.روانش شاد ویادش گرامی باد وصد لعنت برامرین وعاملین تروران بزرگمرد تاریخ معاصر ایرانزمین.

نظرتان را بنویسید

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: