ویدئو: سوالات زیباکلام از ظریف درباره‌ دستاوردهای برنامه هسته‌ای پرهزینه

تقاطع: شام‌گاه دوشنبه (۱۲ مرداد-۳ آگست) جواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی به همراه عباس عراقچی و مجید تخت روان‌چی، دو معاون خود، به پرسش‌های اساتید و کارشناسان حقوق بین‌الملل و سیاست خارجی، در خصوص توافق هسته‌ای وین پاسخ گفت.

در این نشست که در “شورای راهبردی روابط خارجی” جمهوری اسلامی برگزار شد، کمال خرازی، وزیر اسبق خارجه و رییس کنونی این شورا نیز به عنوان میزبان و گرداننده‌ حضور داشت.

در جریان این نشست، صادق زیباکلام، از منتقدان صریح برنامه‌ی هسته‌ای جمهوری اسلامی سه سوال از آقایان ظریف و خرازی پرسید.

او از جمله از خرازی خواست تا اول مهر به دانشگاه تهران برود و برای دانشجویان علوم سیاسی توضیح بدهد که دستاوردهای برنامه‌ی هسته‌ای جمهوری اسلامی و ما به ازای آن برای منافع ملی، پس از صرف میلیاردها دلار، چه بوده است.

وی سوال دومش را نیز این‌گونه طرح کرد: «خیلی از کشورهای دیگر هستند که همین کارهای ما را می‌کنند و کسی با آنها کاری ندارد. چرا همه بدبختی‌ها و مصیبت‌ها آمده سروقت ما. برزیل هم همین کارها را هم می‌کند. آرژانتین هم همین کارها را می‌کند. چرا کسی با آن‌ها کاری ندارد و چرا این‌قدر حساسیت نسبت به ما ایجاد شده است. من پاسخ دارم ولی مایلم شما پاسخ بدهید.»

آقای زیباکلام سوال سومش را از ظریف پرسید و خطاب به او گفت: «شما شرح ماوقع را می‌دهید اما آنجایی که باید بگویید چه کسی ما را داخل این چاه انداخته بود، می‌گویید که به شهدای هسته‌ای درود می‌فرستیم و می‌زنید به صحرای کربلا. آقای دکتر ظریف چه شد که در چاهی افتادیم که شما و همکاران‌تان با ممارست ما را بیرون کشیدید؟»

جواد ظریف و کمال خرازی، در پاسخ به این سوالات مدعی شدند که برنامه‌ی هسته‌ای اگرچه هزینه‌هایی داشته اما باعث افزایش نفوذ جمهوری اسلامی و به دست آوردن “جایگاه” و “قدرت” و “عزت” برای آن شده است به طوری که کشورهایی با وضعیت اقتصادی یا صنعت قوی‌تر، چنین نفوذ و قدرتی ندارند.

مشروح این پرسش و پاسخ را در ویدئوی بالا می‌بینید.

One thought on “ویدئو: سوالات زیباکلام از ظریف درباره‌ دستاوردهای برنامه هسته‌ای پرهزینه

  1. با درود فراوان
    من میخواستم جواب های اقای ظریف رو مورد انتقاد قرار بدم
    اقای ظریف گرامی کی گفته که مالزی و پاکستان توی دنیا قدرت ندارن مگر شما قدرت رو توی شاخه و شونه کشیدن برای این و اون میدونید ؟؟؟؟
    در ضمن کشوری مثل پاکستان داره با هند شاخه و شونه میکشه و اگر نمیدونید (که میدونید) بدونید که ارتشهای هند و پاکستان دو تا از ارتش های قوی در دنیا هستند
    و در مورد جواب دوم شما باید این رو عرض کنم که شما جواب اقای زیبا کلام رو ندادید شما این دفعه مثل مجلس اسم رهبر رو نیاوردید که تمام این قضیا یا زیر نظر به قول خودتون حضرت اقا بوده و هست

نظرتان را بنویسید

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: