نظرسنجی تازه “پیو” درباره بزرگ‌ترین تهدیدهای جهانی

Top-Global-Threat-Map-Pew-Research-May2015

تقاطع: موسسه نظرسنجی معتبر “پیو” (Pew) به تازگی نتایج یک پژوهش جهانی را منتشر کرده که در آن ۴۵۴۳۵ نفر از ۴۰ کشور به این پرسش که «بزرگ‌ترین تهدید کنونی جهانی چیست» پاسخ داده‌اند.

در این نظرسنجی که در ماه می ۲۰۱۵ (اردیبهشت/خرداد ۱۳۹۴) انجام شده، ۴۶ درصد پرسش‌شوندگان، “تغییرات آب‌وهوایی جهان” را بزرگ‌ترین نگرانی خود دانسته‌اند و پس از آن، “‌بی‌ثباتی اقتصاد جهان”، “گروه خلافت اسلامی” (داعش)، و “برنامه هسته‌ای ایران” به ترتیب با ۴۲، ۴۱، و ۳۱ درصد، در رتبه‌های دو تا چهارم قرار دارند.

حملات سایبری بر بانک‌ها یا شرکت‌های دولتی، تنش میان روسیه و همسایگانش، و اختلافات مرزی میان چین و همسایگانش نیز به ترتیب از سوی ۳۰، ۲۴، و ۱۸ درصد پرسش‌شوندگان به عنوان بزرگ‌ترین تهدید برای جهان دانسته شده‌اند.

با این وجود، نتایج این نظرسنجی به تفکیک مناطق و کشورها، متفاوت از نتیجه‌ی کلی آن بوده است.

برای نمونه در امریکا،”گروه داعش” و “برنامه هسته‌ای ایران” به ترتیب با ۶۸ و ۶۲ درصد در صدر نگرانی‌های پرسش‌شوندگان قرار داشتند. این در حالی است که در اروپا، نگرانی از “داعش”، ۷۰ درصد، و نگرانی از برنامه‌ی هسته‌ای ایران، ۴۲ درصد بوده است.

هم‌چنین، برای پرسش‌شوندگان خاورمیانه، گروه “داعش” با ۵۴ درصد، بزرگ‌ترین نگرانی و تهدید جهانی بوده است.

در این میان، اسراییل تنها کشوری است که “برنامه هسته‌ای ایران” با ۵۳ درصد، بزرگ‌ترین نگرانی پرسش‌شوندگان را به خود اختصاص داده است. ۴۴ درصد پرسش‌شوندگان اسراییلی نیز گروه داعش را بزرگ‌ترین تهدید جهانی دانسته‌اند.

علاوه بر امریکا و اسراییل، در اسپانیا نیز بیش از نیمی از پرسش‌شوندگان (۵۲ درصد)، برنامه هسته‌ای ایران را از جمله تهدیدهای جهانی دانسته‌اند. درصد نگرانی از این برنامه در برزیل، فیلیپین، ایتالیا، کانادا، فرانسه، پرو، کره جنوبی، و انگلستان نیز بالای ۴۰ درصد بوده است.

در مقابل، پرسش‌شوندگان از کشورهای چین، پاکستان، اوکراین، مالزی، روسیه، و سرزمین‌های فلسطینی، به ترتیب با ۸، ۹، ۱۱، ۱۱، ۱۵، و ۱۷ درصد، کمترین میزان نگرانی را نسبت به برنامه هسته‌ای ایران اعلام‌ کرده‌اند.

Top-Global-Threat-Reaginal-Pew-Research-May2015

Top-Global-Threat-All-Pew-Research-May2015

نظرتان را بنویسید