ممانعت از برگزاری تجمع و بازداشت معلمان در مقابل مجلس شورای اسلامی

Teachers-Protest-Iran-22July2015

تقاطع: صبح روز چهارشنبه (۳۱ تیر-۲۲ جولای)، نیروهای امنیتی و انتظامی مانع از برگزاری تجمع اعتراضی صدها معلم در مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی در میدان بهارستان تهران شدند. شماری از معلمان نیز توسط این نیروها دستگیر شده‌اند.

این تجمع قرار بود در پاسخ به فراخوان “شورای مرکزی تشکل‌های فرهنگیان سراسر کشور” و در اعتراض به بازداشت و اجرای حکم زندان فعالان صنفی معلمان در ماه‌های گذشته برگزار شود.

محمد رضاخواه، یک عضو “کانون صنفی معلمان ایران” با تایید بازداشت شماری از شرکت‌کنندگان در این تجمع، به خبرگزاری “ایلنا” گفت: «از اولین ساعات برگزاری صحن علنی مجلس، معلمان به سمت محل برگزاری تجمع آمدند که نیروی انتظامی مانع از برگزاری تجمع شد.»

آقای رضاخواه با اشاره به برنامه‌ریزی دو هفته‌ای معلمان برای برگزاری این تجمع، خاطرنشان کرد که «معلمانی از نقاط مختلف کشور از جمله کردستان، کرمانشاه، همدان، اصفهان، گیلان، مازندران، و مشهد به تهران آمده بودند».

در این میان، وب‌سایت “حقوق معلم و کارگر” در گزارش کوتاهی، شمار معلمانی که قصد شرکت در این تجمع را داشتند، “بیش از دو هزار” نفر اعلام کرده و نوشته که «نیروهای امنیتی از شکل‌گیری هر اجتماعی به شدت جلوگیری کردند و به هر شکل ممکن تلاش خود را به کار بستند تا معلمان را متفرق کنند».

این وب‌سایت هم‌چنین از بازداشت “بیش از صد معلم” خبر داده و اضافه کرده که نیروهای امنیتی، بازداشت‌شدگان را «به اتومبیل‌های ون که در گوشه و کنار منتظر بودند، منتقل می‌کردند».

در انتقاد از برخورهای صبح چهارشنبه با معلمان، علی مطهری، عضو مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران گفت که اگر بازداشت‌شدگان «به صرف شرکت در تجمع بازداشت شده‌اند، کار درستی نیست».

به گزارش خبرگزاری “ایسنا” آقای مطهری با اشاره به اصل ۲۷ قانون اساسی جمهوری اسلامی که می‌گوید «راهپیمایی اگر مخل مبانی اسلام نباشد آزاد است»، اضافه کرد: «به نظر من چندان ضروری و معقول نیست که حساسیت زیادی نسبت به این تجمع‌ها نشان دهیم. خصوصا درباره فرهنگیان. حداکثر این است که این‌ها می‌آیند و حرف‌شان را می‌زنند و می‌روند.»

گفتنی است در سه ماه گذشته، سه فعال شناخته‌شده‌ی حقوق معلمان بازداشت شده‌اند و یا محکومیت حبس‌شان به اجرا درآمده است که آخرین مورد این دستگیری‌ها به اسماعیل عبدی، دبیرکل “کانون صنفی معلمان ایران” بر می‌گردد که روز ۶ تیر (۲۷ ژوئن) پس از حضور در دادسرای مستقر در زندان اوین، بازداشت شد.

یک ماه پیش از آن در روز ۴ خرداد نیز، علی‌اکبر باغانی، نایب‌رییس کنونی و دبیرکل پیشین این کانون، در پی حضور در دادسرای مستقر در زندان اوین، بازداشت و جهت اجرای حکم به زندان رجایی‌شهر کرج منتقل شد.

آقای باغانی در ارتباط با پرونده‌ی بازداشتش در اردیبهشت ۱۳۸۹، به یک سال حبس و دو سال تبعید به زابل محکوم شده و در ارتباط با پرونده‌ی دیگری مربوط به اعتراضات سال ۱۳۸۵ معلمان نیز با محکومیت ۵ سال حبس تعلیقی روبه‌رو است که این حکم نیز می‌تواند در صورت تشخیص دستگاه قضایی به حبس تعزیری تبدیل و به محکومیت کنونی‌اش اضافه شود.

پیش از علی‌اکبر باغانی نیز، در روز ۳۰ فروردین‌ماه، علی‌رضا هاشمی، دبیرکل “سازمان معلمان ایران” جهت سپری کردن محکومیت ۵ سال حبسش، بازداشت و به زندان اوین انتقال داده شده بود.

در حال حاضر، علاوه بر این سه فعال شناخته‌شده حقوق معلمان، رسول بداقی و محمود باقری، دو معلم دیگری هستند که دوران محکومیت خود را در زندان‌های رجایی‌شهر و اوین سپری می‌کنند.

نظرتان را بنویسید