وزارت بهداشت: سالانه ۴۲۰ میلیون لیتر الکل در کشور مصرف می‌شود

Alcohol-Consumption-Iran

تقاطع: علی‌اکبر سیاری، معاون “وزارت بهداشت” در ایران می‌گوید که سالانه ۴۲۰ میلیون لیتر الکل در کشور نوشیده می‌شود.

به نوشته‌ی خبرگزاری “مهر”، آقای سیاری این موضوع را در نشست مشترک وزارت بهداشت و معاون و مدیران بهداشت، درمان و امداد نیروی انتظامی بیان کرده است.

وی هم‌چنین با بیان این‌که «سالی ۶۵ میلیارد نخ سیگار در کشور مصرف، و ۱۰ هزار میلیارد تومان از پول مردم دود می‌شود» گفت که ۶۵ هزار نفر سالانه بر اثر مصرف سیگار در کشور فوت می‌کنند.

او با اشاره به توزیع آسان‌تر قلیان در کشور نیز افزود که «وضعیت قلیان از سیگار هم بدتر است».

علی‌اکبر سیاری مساله‌ی مواد مخدر و معتادان، کارتن‌خواب‌ها، زنان روسپی، افزایش طلاق، کودکان خیابانی، و افرادی را که بر اثر تزریق مواد مخدر مبتلا به ایدز شده‌اند، از جمله دردهای اجتماعی جامعه دانست و خاطرنشان کرد که میزان ایدز در کودکان کار ۴۰ درصد بیشتر از سایر مردم است.

اظهارات معاون “وزیر بهداشت” جمهوری اسلامی مبنی بر مصرف سالانه ۴۲۰ میلیون لیتر الکل در کشور در حالی است که در مهرماه ۱۳۹۳، نایب‌رییس “کمیسیون بهداشت و درمان” شورای اسلامی گفته بود که سالانه بیش از ۲۰۰ میلیون لیتر انواع مشروبات الکلی ساخت داخل و قاچاق در کشور مصرف می‌شود.

حسن تامینی روز ۱۴ مهرماه در گفتگو با “خانه ملت”، این آمار را “نگران‌کننده” دانسته و با اشاره به “نگرانی” تولیدکنندگان الکل برای ورود تولیدات‌شان به “چرخه مصرف مشروبات الکلی” گفته بود که «مجلس درصدد است از تولیدکنندگانی که در تولیدات خود از ماده تلخ‌کننده استفاده می‌کنند، حمایت کند».

در اردیبهشت‌ماه ۹۳ نیز “سازمان بهداشت جهانی” (WHO) با انتشار گزارشی با موضوع “وضعیت الکل و بهداشت در سال ۲۰۱۴” اعلام کرد که هر مصرف‌کننده الکل در ایران به طور متوسط، سالانه ۲۴/۸ لیتر الکل مصرف می‌کند که این عدد، نزدیک به دو برابر متوسط مصرف الکل یک امریکایی و فرانسوی و حتی بیشتر از متوسط مصرف الکل یک روسی است و از این نظر، ایران “نوزدهمین کشور دنیا” محسوب می‌شود.

در همین ارتباط، خبرگزاری “رویترز” نیز در فروردین‌ماه ۱۳۹۳ در گزارشی نوشت که ممنوعیت فعالیت کلاب‌های شبانه از سوی حکومت ایران، این کلاب‌ها را «عملا به داخل خانه‌ها و پشت درهای بسته» منتقل کرده است.

این خبرگزاری، با اشاره به قاچاق الکل در ایران از نقش سپاه پاسداران در این زمینه خبر داده و اضافه کرده بود که این ارگان نظامی-امنیتی با کنترل گمرک ایران، سالانه سودی بیش از ۱۲ میلیارد دلار از قاچاق مشروب به دست می‌آورد.

نظرتان را بنویسید