اجرای حکم شلاق در ملاءعام ۴ نفر در طرقبه به دلیل کشیدن قلیان

××عکس آرشیوی است××
××عکس آرشیوی است××

تقاطع: روزنامه‌ی “خراسان” از اجرای در ملاءعام حکم ۷۴ ضربه شلاق چهار نفر به جرم روزه‌خواری در طرقبه مشهد خبر داده است.

این روزنامه چاپ مشهد در شماره‌ی روز شنبه (۲۰ تیر-۱۱ جولای) خود در خبری کوتاه نوشته که حکم شلاق چهار نفر که در ملاءعام قلیان کشیده بودند، عصر روز پنج‌شنبه (۱۸ تیر) در مقابل باغی در طرقبه به اجرا درآمده است.

گفتنی است بر اساس ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی، «هر فردی که در اماکن عمومی تظاهر به عمل حرام و روزه‌خواری کند علاوه بر کیفر عمل به حبس از ۱۰ روز تا دو ماه یا تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم خواهد شد».

با استناد به این ماده قانونی، در سه‌ هفته‌ی گذشته، صدها نفر به اتهام روزه‌خواری در شهرهای مختلف ایران دستگیر شدند و آن‌گونه که مقامات قضایی و انتظامی جمهوری اسلامی گفته‌اند در خصوص بیشتر آن‌ها حکم شلاق به فاصله‌ی کمی به اجرا درآمده است.

از جمله علی کشاورز، معاون دادستان عمومی و انقلاب شهرستان شیراز، روز ۸ تیر (۲۹ ژوئن) در جلسه شورای اداری این شهرستان گفت که از آغاز ماه رمضان (۲۸ خرداد)، ۵۰۰ نفر به دلیل روزه‌خواری در شیراز دستگیر شده‌اند.

او اضافه کرد که «از این تعداد، ۲۰ نفر قرار منع تعقیب خوردند و حکم ۴۸۰ نفر باقی‌مانده نیز ظرف ۲۴ ساعت صادر شد که بیشتر این مجازات‌ها شلاق بود و توسط واحد اجرای احکام به اجرا درآمد».

روز ۳ تیر نیز، وب‌سایت “ماف‌نیوز” که اخبار مناطق کردنشین ایران را پوشش می‌دهد با اشاره به دستگیری ۲۰۰ نفر به دلیل “روزه‌خواری در ملاء‌عام” توسط نیروی انتظامی ایلام از آغاز ماه رمضان، نوشت که بیشتر این افراد بدون تشکیل پرونده آزاد شده‌اند اما برای ۱۸ نفر از آن‌ها در دادگستری این استان پرونده تشکیل گردیده و ظرف ۲۴ ساعت برای‌شان حکم شلاق صادر شده است.

در همین ارتباط، روز ۹ تیرماه، محمد یزدی، رییس “مجلس خبرگان رهبری” در ایران، در یک برنامه‌ی رادیویی گفت «فردی که روزه‌خواری می‌کند باید با زبان از منکر نهی شود و اگر جلوگیری عملی بخواهد، این وظیفه نظام یعنی وظیفه نیروی انتظامی و قدرت حاکم است که با رعایت مراتب و درجات آن، برخورد فیزیکی کند».

نظرتان را بنویسید