داماد محمد یزدی بار دیگر رییس دانشکده حقوق دانشگاه تهران شد

UT-Law-School

تقاطع: محمود نیلی احمدآبادی، رییس دانشگاه تهران، روز دوشنبه (۱۵ تیر-۶ جولای) با صدور حکمی، محمدرضا تخشید، استادیار دانشکده حقوق و علوم سیاسی این دانشگاه را به سمت ریاست این دانشکده منصوب کرد.

آقای تخشید که دارای مدرک دکترای روابط بین‌الملل از یکی از دانشگاه‌های امریکا است، در زمان ریاست رضا فرجی‌دانا بر دانشگاه تهران در دولت اصلاحات نیز ریاست دانشکده‌ حقوق و علوم سیاسی این دانشگاه را بر عهده داشت.

رییس پیشین دانشکده حقوق دانشگاه تهران فضل‌الله موسوی بود که با حکم آقای نیل‌آبادی، دو ماه زودتر از پایان اعتبار حکم ریاستش، از این سمت برکنار شد.

محمد یزدی، رییس “مجلس خبرگان رهبری” و رییس “جامعه مدرسین حوزه علمیه قم”، پدر همسر محمدرضا تخشید است. هرچند که نسبت فامیلی با این آیت‌الله پرنفوذ نیز مانع از انتقاد روزنامه “کیهان” از انتصاب او نشده است.

این روزنامه نزدیک به رهبر جمهوری اسلامی در شماره‌ی روز سه‌شنبه (۱۶ تیر) خود، انتصاب تخشید را “مساله‌دار” خواند و نوشت که «این انتصاب بر خلاف نظر و خواست اعضای دانشکده حقوق و علوم سیاسی بوده است».

“کیهان” مدعی شده که در نظرسنجی صورت‌گرفته از سوی نیلی احمدآبادی در میان اعضای هیات علمی دانشکده‌ی حقوق و علوم سیاسی، دکتر صادقی‌مقدم، استادتمام گروه حقوق، با کسب نزدیک به ۷۰ رأی از ۱۰۰ رأی، رای نخست را کسب کرده بود.

این روزنامه هم‌چنین نوشته که آقای تخشید در بیست و چهار سال گذشته در رتبه‌ی استادیاری باقی مانده و «به نوعی دارای رکود شدید علمی است».

وب‌سایت تندروی “رجانیوز” نیز تخشید را از جمله حامیان “فتنه” معرفی کرده است. “فتنه” اصطلاحی است که رهبر جمهوری اسلامی و حامیان او برای “جنبش سبز” استفاده می‌کنند.

دانشکده‌ی حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران یکی از قدیمی‌ترین مراکز آموزش عالی در ایران است و چهره‌های شاخص حوزه‌ی حقوق و علوم سیاسی ایران در هیات علمی آن عضویت دارند.

علی‌اکبر دهخدا، محمدعلی فروغی، کریم سنجابی و محمدجعفر جعفرى لنگرودى، از جمله چهره‌هایی هستند که از زمان تاسیس این دانشکده در سال ۱۳۱۳، ریاست آن را بر عهده داشته‌اند.

نظرتان را بنویسید