آرشیتکت مطرح ایرانی-امریکایی رییس مدرسه معماری “کوپر یونیِن” شد

Nader-Tehrani

تقاطع: نادر تهرانی، استاد ایرانی-امریکایی “موسسه فناوری ماساچوست” (MIT) و رییس گروه معماری این دانشگاه در فاصله‌ی سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴ به عنوان رییس مدرسه معماری “اروین اس. چِنِن” (Irwin S. Chanin) در “کوپر یونیِن” (Cooper Union) منصوب شد. این کالج خصوصی که در منهتن نیویورک واقع است، یکی از پنج مدرسه‌ برتر معماری در ایالات متحده امریکا به شمار می‌رود.

ریچارد لینسر، رییس هیات امنای “کوپر یونین” در گفتگویی با وب‌سایت این دانشگاه، ضمن خوشامدگویی به آقای تهرانی گفت: «او علاوه بر این‌که یک طراح بسیار مورد احترام است که کارهایش به صورت گسترده انتشار می‌یابد و به نمایش گذاشته می‌شود، یک رهبر آکادمیک به شمار می‌رود که آموزش را با عمل به آن شیوه‌ای که مورد نظر “کوپر یونیِن” است، در می‌آمیزد.»

نادر تهرانی نیز پس از انتصابش به این سمت به همین وب‌سایت گفت: «قرار گرفتن در سمت رییس مدرسه “اروین اس. چِنِن” در “کوپر یونین” افتخاری برای من است. اینجا دانشکده‌ای متمایز با میراثی تاریخی و دانشجویانی با روحیه‌ی استثنایی است که محیطی ایده‌آل را برای اندیشیدن، تجربه کردن و شرکت در بحث‌های انتقادی روز معماری فراهم می‌کند.»

تهرانی علاوه بر فعالیت‌های آکادمیکش، بنیان‌گذار و رییس شرکت “نادااا” (NADAAA) است که در زمینه‌هایی چون “پیشرفت نوآوری طراحی”، “همکاری میان رشته‌ای”، و “گفتگوهای ویژه با صنعت ساخت و ساز” فعالیت می‌کند. این شرکت، دفاتری در شهرهای بوستون و نیویورک دارد.

او که تحصیلات خود را در مدرسه‌ی طراحی رودآیلند امریکا، مدرسه‌ی معماری انجمن معماری لندن، و مدرسه‌ی طراحی دانشگاه هاروارد به انجام رسانده، در بیش از دو دهه‌ی گذشته، مسوولیت پروژه‌های متعددی را از امریکا و کانادا تا انگلستان و استرالیا و کره جنوبی بر عهده داشته و جوایز معتبر معماری جهان را دریافت کرده است.

نظرتان را بنویسید