با تمدید سه روزه مذاکرات، پنج وزیر خارجه وین را ترک کردند؛ عراقچی: حل موارد اختلافی نیاز به تصمیم سیاسی طرف مقابل دارد

Vienna-Talks-July2015

تقاطع: در حالی که مذاکرات هسته‌ای میان نمایندگان جمهوری اسلامی و شش قدرت جهانی برای سه روز دیگر تمدید شده است، عباس عراقچی، عضو ارشد هیات مذاکره‌کننده‌ای ایرانی می‌گوید این هیات آمادگی دارد تا زمانی که لازم باشد برای ادامه مذاکرات در وین بماند «حتی اگر مذاکرات روز به روز تمدید شود».

آقای عراقچی دقایقی قبل (عصر سه‌شنبه ۷ جولای-۱۶ تیر به وقت محلی) در جمع خبرنگاران ایرانی، با تاکید بر این‌که «هیچ ضرب‌الاجلی برای ما مقدس نیست» از باقی ماندن موارد اختلافی میان دو طرف خبر داد و در عین حال گفت که حل این موارد، «نیاز به تصمیم سیاسی طرف مقابل دارد».

معاون وزارت خارجه جمهوری اسلامی، موضوع تحریم‌ها از جمله برداشته شدن تحریم‌های تسلیحاتی را از جمله موارد مورد اختلاف دانست.

این در حالی است که خبرگزاری اسوشیتدپرس، ساعتی قبل، به نقل از یک مقام ارشد امریکایی گزارش داد که تحریم‌های تسلیحاتی و موشکی مرتبط با برنامه‌ی هسته‌ای ایران هم‌چنان به قوت خود باقی خواهد ماند.

پیش‌تر ماری هارف، مشاور ارشد وزیر خارجه امریکا در توییتر خود اعلام کرده بود که با سر رسیدن دومین ضرب‌الاجل تعیین‌شده برای رسیدن به “توافق جامع”، دو طرف تصمیم گرفتند که مذاکرات را برای سه روز دیگر یعنی تا روز جمعه (۱۰ جولای-۱۹ تیر) ادامه بدهند.

خانم هارف تاکید کرده بود که امریکا بیش از آن‌که نگران زمان باشد، نگران کیفیت توافق احتمالی است.

در همین حال، وزرای خارجه پنج کشور روسیه، چین، بریتانیا، آلمان و فرانسه نیز در ساعت‌های گذشته وین را ترک کردند؛ هرچند که گفتند در روزهای آینده به این شهر باز خواهند گشت.

سرگئی لاوروف، وزیرخارجه روسیه که زودتر از سایر وزیران خارجه به کشورش بازگشت، در هنگام ترک وین، به خبرنگاران گفت که حدود ۸-۷ موضوع، حل‌نشده باقی مانده که یکی از آن‌ها، مسأله تحریم‌ تسلیحاتی ایران است.

در این میان خبرگزاری رسمی دولت ایران، “ایرنا”، ساعاتی قبل به نقل از یک منبع نزدیک به تیم مذاکره‌کننده ایرانی، از «دل‌بستگی شدید طرف مقابل به تحریم‌ها»، «عدم توانایی برای تصمیم‌گیری سخت در مورد رفع تحریم‌ها»، «دل‌بستگی عاطفی بیش از حد به شورای امنیت و قطعنامه‌های آن» و «محتوای قطعنامه جدید شورای امنیت برای لغو تحریم‌ها» به عنوان «علت‌های اصلی» به جمع‌بندی نرسیدن مذاکرات یاد کرد.

گفتنی است تمدید دوباره‌ی مذاکزات تا روز جمعه (۱۰ جولای) در حالی صورت می‌گیرد که بر اساس “قانون بازبینی توافق هسته‌ای با ایران” که در ماه می به تصویب هر دو مجلس کنگره امریکا رسید، در صورتی که رییس جمهوری این کشور، متن توافق هسته‌ای با ایران را تا روز ۹ جولای (پنج‌شنبه) در اختیار کنگره قرار ندهد، زمان بازبینی اولیه توافق در کنگره از ۳۰ روز به ۶۰ روز افزایش می‌یابد.

بر اساس این قانون، در صورتی که کنگره بعد از بازبینی توافق، طرحی را درباره‌ی آن به تصویب برساند، رییس جمهور امریکا ۱۲ روز وقت دارد تا مصوبه کنگره را وتو کند که در این صورت، کنگره، ده روز دیگر فرصت دارد تا با کسب دوسوم آرای سنا (۶۷رای)، وتوی رییس‌جمهور را بی‌اعتبار نماید.

“قانون بازبینی توافق هسته‌ای با ایران” هم‌چنین رییس جمهور امریکا را از هرگونه تعلیق، چشم‌پوشی، یا کاهش تحریم‌های مصوب کنگره علیه جمهوری اسلامی در دوره‌ی بازبینی توافق منع می‌کند.

نظرتان را بنویسید