ادامه حاشیه‌های پوشش ماریچه اسخاکه در دیدار با مقامات ایرانی و پاسخ او به انتقادها

marietje-schaake-Iran

تقاطع: حاشیه‌های مربوط به پوشش متفاوت ماریچه اسخاکه، عضو هلندی پارلمان اروپا در دیدار با علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی با وجود خروج هیات اروپایی از ایران، هم‌چنان ادامه دارد.

در تازه‌ترین اظهارنظر در این خصوص، علی مطهری، در نامه‌ای به مهدی کوچک‌زاده، هم‌کار خود در مجلس شورای اسلامی، نوشته که دامادش علی لاریجانی نمی‌توانسته به خاطر پوشش خانم اسخاکه جلسه را ترک کند.

کوچک‌زاده پیش‌تر در صفحه‌ی اینستگرام خود پوشش نماینده پارلمان اروپا را “مناسب پارتی و رقص شبانه” توصیف کرده و نوشته بود که قصد او «توهین و ریشخند» به «مسوولان تراز اول نظام» بوده است.

وی هم‌چنین با اشاره‌ای غیرمستقیم به نسبت فامیلی مطهری و لاریجانی از او خواسته بود تا به سوالاتش پاسخ بدهد.

حال در پاسخ به این کنایه کوچک‌زاده، مطهری در بخشی از نامه‌ی خود نوشته: «آقای لاریجانی، رییس مجلس در مقابل عمل انجام‌شده قرار گرفته و بعد از جلسه هم مسوولان مربوط را توبیخ کرده است. این‌که می‌فرمایید باید جلسه را ترک می‌کردند، ‌با توجه به تبعات سیاسی آن درست به نظر نمی‌رسد. اصولا ایشان نسبت به مسائل مربوط به عفاف حساس است و الاّ داماد ما نمی‌شد! اگر انتظار دارید که در بازگشت به منزل، از طرف همشیره با کفگیر و لنگه‌کفش مورد استقبال قرار گیرند، چنین اتفاقی نخواهد افتاد.»

آقای مطهری در عین حال، پوشش ماریچه اسخاکه را “نامناسب” توصیف کرده اما مقصر را «برخی مسوولان تشریفات» دانسته که «موظف به اجرای پروتکل هستند» اما «گاهی روشنفکر یا دچار رودرواسی می‌شوند».

از سوی دیگر، خانم اسخاکه پس از بازگشت از این سفر در یادداشتی که بر روی وب‌سایت شخصی خود قرار داده، با اشاره به دو سفر پیشینش به ایران و نیز سفر وزیران خارجه ایتالیا و استرالیا به تهران در ماه‌های گذشته، موضوع پوشش سیاست‌مداران زن را موضوعی دانسته که همواره از سوی محافظه‌کاران مذهبی در ایران مورد چالش قرار گرفته است.

او در عین حال، پوشش سر خود در دیدار با لاریجانی را بسیار شبیه به آن‌چه وزیرخارجه افریقای جنوبی در سفر ماه گذشته‌ی خود به تهران بر سر داشته، دانسته است.

این نماینده پارلمان اروپا در ادامه به مساله‌ی مجبور کردن زنان خارجی و ایرانی به داشتن “حجاب” پرداخته و گفته که این مساله یک موضوع مهم برای زنان در ایران است: «با توجه به افزایش سفر گردشگران، تاجران و سیاست‌مداران به ایران، بحث بر سر این‌که آیا باید بازدیدکنندگان خارجی را به اطاعت از قوانین سخت مذهبی حاکم بر این کشور، مجبور کرد یا نه، پیش از این آغاز شده است. از روش‌های مختلفی که زنان در ایران برای پوشاندن سر خود استفاده می‌کنند تا این حقیقت که تمام زنانی که وارد ایران می‌شوند تنها پس از نشستن هواپیما موی سر خود را می‌پوشانند، و یا حمایت گسترده از کارزار “آزادی یواشکی من”، نشان‌دهنده‌ی این است که در درجه‌ی نخست، این یک مساله‌ی زنده برای زنان در ایران به شمار می‌رود.»

ماریچه اسخاکه با اشاره به انتقادهای محافظه‌کاران مذهبی ایران از پوششش نوشته که در مقابل از واکنش‌های محبت‌آمیزی دریافت کرده که شماری از آن‌ها از سوی زنان ایرانی بوده که در آرزوی داشتن آزادی انتخاب پوشش‌شان هستند.

خانم اسخاکه سپس به منتقدانش گفته که بهتر بود به جای طرح موضوع در رسانه‌ها، همان زمان که در جلسه با او نشسته بودند، انتقادشان را با وی در میان می‌گذاشتند.

او در ادامه‌ی یادداشت خود به مساله‌ی قوانین تبعیض‌آمیز در خصوص زنان در ایران پرداخته و با اشاره به قوانین مربوط به کار و خانواده و نیز رسیدن به مناصب سیاسی در ایران، افزوده که راهی طولانی برای این‌که زنان ایرانی به حقوق برابر برسند، در پیش است.

عضو کمیته روابط خارجی پارلمان اروپا در پایان یادداشت خود، وضعیت حقوق بشر، آزادی بیان و آزادی رسانه‌ها را از جمله نگرانی‌های جدی درباره‌ی ایران دانسته و نوشته است: «با وجود این‌که پس از روی کار آمدن دولت روحانی، به نظر می‌رسد که مردم احساس آرامش بیشتری دارند، اما وجود سرکوب هنوز بسیار ملموس و تعداد اعدام‌ها به شکل نگران‌کننده‌ای بالا است. برای اتحادیه اروپا، بسیار مهم است که موضوع حقوق بشر را به ویژه پس از ضرب‌الاجل نهایی برای رسیدن به توافق هسته‌ای در دستور کار نگه دارد. تنها پس از احترام به حقوق مردم ایران است که جمهوری اسلامی می‌تواند به صورت کامل به جامعه‌ی جهانی باز گردد.»

EU-Parliament-Members-Iran-2

Zarif-South-Africa-FM

marietje-schaake

نظرتان را بنویسید