حمید بقایی، معاون اجرایی احمدی‌نژاد بازداشت شد

Mashaei-AhmadiNejad-Baghaei
از حمید بقایی و اسفتدیار رحیم‌مشایی، نزدیک‌ترین افراد به محمود احمدی‌نژاد نام برده می‌شود.

تقاطع:‌ حمید بقایی، معاون اجرایی و سرپرست نهاد ریاست جمهوری در دولت محمود احمدی‌نژاد، روز دوشنبه (۱۸ خرداد-۸ ژوئن) در تهران بازداشت شد.

خبر بازداشت آقای بقایی که از جمله نزدیک‌ترین افراد به رییس پیشین جمهوری اسلامی به شمار می‌رفت، توسط غلام‌حسین محسنی اژه‌ای، معاون اول و سخن‌گوی قوه قضاییه اعلام شد. هرچند که آقای اژه‌ای از ارائه‌ی توضیح بیشتر در خصوص علت بازداشت او خودداری کرد.

با این وجود، وب‌سایت “دولت بهار” که به حامیان احمدی‌نژاد تعلق دارد به نقل از یکی از وکلای حمید بقایی نوشت که علت احتمالی بازداشت او، «شکایت نهاد ریاست جمهوری دولت حسن روحانی درباره صندوق رجایی و باهنر» است.

این صندوق “قرض‌الحسنه” که برای نزدیک به سه دهه زیر نظر ریاست جمهوری اسلامی اداره می‌شد، در دولت محمود احمدی‌نژاد، با تغییر اساسنامه به یک موسسه‌ی خصوصی تبدیل شد و ریاست هیات امنای آن به حمید بقایی تعلق گرفت تا این‌که حدود دو هفته قبل، مرتضی بانک، “معاون کل نهاد ریاست جمهوری اسلامی” در دولت روحانی، خبر بازگرداندن “صندوق رجایی و باهنر” به این نهاد و تعیین هیات امنای جدید برای آن را اعلام کرد.

آقای بانک هم‌چنین از تشکیل پرونده‌ای برای رسیدگی به این موضوع در دستگاه قضایی جمهوری اسلامی خبر داده بود.

اما دو هفته بعد از این اظهارات، حمید بقایی در روز شنبه (۱۶ خرداد-۶ ژوئن) با انجام مصاحبه‌ای، مقامات دولت روحانی را به “تصرف غیرقانونی صندوق رجایی و باهنر” متهم کرد و گفت که وکلایش از اسحاق جهانگیری، معاون اول حسن روحانی که به عنوان رییس جدید هیات امنای این صندوق منصوب شده، شکایت کرده‌اند.

او با تاکید بر این‌که خودش را «رییس قانونی» هیات امنای این صندوق می‌داند، اضافه کرد: «به دروغ اعلام می‌کنند که این صندوق دولتی است و به همین علت ما آن را به دولت بازگرداندیم. این در حالی است که اصولا نهاد ریاست جمهوری، قانوناً مجوزی برای داشتن مؤسسات مالی نداشته و در اساسنامه صندوق مذکور نیز دولتی بودن آن قید نشده است.»

به دنبال انتشار این اظهارات بقایی، غلام‌علی جعفرزاده ایمن‌آبادی از حامیان دولت روحانی در مجلس شورای اسلامی در مصاحبه‌ای با خبرگزاری “خانه ملت” به بقایی توصیه کرد که «به جای تصمیم‌گیری برای شکایت از جهانگیری بهتر است فکری برای پرونده‌های متعددش در محاکم قضایی بکند».

او بقایی و مجموعه‌ی اطرافیانش را به “تخلفات بی حد و حصر” و “تصرف و باز نگرداندن اموال دولتی” متهم کرد و افزود: «همین مجموعه بقایی و دوستانش، اموال خودرویی و ساختمانی و ده‌ها مورد را در اختیار داشته و هنوز پس نداده‌اند.»

ساعتی پس از انتشار این گفتگو بود که خبر بازداشت بقایی توسط محسنی اژه‌ای اعلام شد تا بعد از محمدرضا رحیمی، او دومین معاون احمدی‌نژاد باشد که روانه‌ی زندان می‌شود.

نظرتان را بنویسید