آلبوم عکس: خشم اسلام‌گرایان مراکش از اجرای سکسی جنیفر لوپز در فستیوال موزیک رباط

image

تقاطع: اجرای روز جمعه (۲۹ می-۸ خرداد) جنیفر لوپز، خواننده‌ی مشهور امریکایی در مراسم گشایش فستیوال موزیک “موازین” در رباط پایتخت مراکش، خشم مقامات اسلام‌گرای این کشور را به همراه داشته است.

لوپز ۴۵ ساله به خاطر این اجرای دو ساعته که در حضور حدود ۱۶۰ هزار نفر برگزار شد و میلیون‌ها نفر نیز آن را از تلویزیون می‌دیدند، به انجام رفتار سکسی و خلاف عفت عمومی متهم شده است.

پیش از اجرای لوپز در مراکش، از او خواسته شده بود تا کنسرتش را با احساسات مسلمانان محافظه‌کار، مطابقت بیشتری بدهد. با این وجود، او در کنسرتش همان چیزی را ارائه داد که در کنسرت‌های دیگرش در نقاط دیگر جهان ارائه می‌کند: از جمله تغییرات متعدد لباس‌هایش که تقریبا همه‌ی آن‌ها بخش زیادی از اندامش را به نمایش می‌‌گذاشت.

عالی‌ترین مقام مراکش که به این اجرا و پخش تلویزیونی آن از یک شبکه‌ی دولتی اعتراض کرده، مصطفی الخلفی، وزیر ارتباطات این کشور از حزب اسلام‌گرای “عدالت و توسعه” است که در توییتر خود نوشت: «آن‌چه پخش شد، غیر قابل قبول و بر خلاف قانون پخش تلویزیونی بود.»

او هم‌چنین علیه شبکه‌ی پخش‌کننده‌ی این کنسرت در یک کمیته‌ی اخلاقی اقامه‌ی دعوا کرده و خواهان بررسی جنبه‌های اخلاقی کنسرت شده است.

عبدالصمد الادریسی، یک عضو دیگر این حزب نیز پا را فراتر گذاشته و از برگزاری فستیوال “موازین” انتقاد کرده است. این فستیوال که در نوع خود در میان کشورهای شمال افریقا منحصر به فرد است، در سال‌های گذشته‌ میزبان خوانندگان مشهوری چون شکیرا، ریحانا، ریکی مارتین، و جاستین تیمبرلیک بوده است.

فستیوال امسال نیز که سیزدهمین دوره‌ی آن به شمار می‌رود، تا روز شنبه (۶ ژوئن-۱۶ خرداد) با اجراهای زنده‌ای از چهره‌های مطرح دنیای موسیقی هم‌چون “فِرل ویلیامز”، “مرون فایو”، “آشِر” و “استینگ” ادامه خواهد داشت.

نظرتان را بنویسید