ظریف هم‌چنان «دروغ» می‌گوید: پرسش چارلی رُز درباره یک “خبرنگار خاص” نبود

Javad-Zarif-interview-with-Charlie-Rose-1

تقاطع: جواد ظریف در پاسخ به منتفدان اظهاراتش مبنی بر این‌که «ما در ایران کسی را به خاطر بیان نظرش زندانی نمی‌کنیم» در صفحه‌ی فیسبوکش نوشته که این جمله، «پاسخ مشخص، دقیق و ضروری» او به سوال در مورد یک «خبرنگار خاص» یعنی جیسون رضاییان بوده است.

هرچند که پاسخ ظریف کلی است و در مورد یک فرد خاص صحبت نمی‌کند اما تماشای مصاحبه‌ی کامل وی با چارلی رُز نشان می‌دهد که او حتی در توضیح فیسبوکی‌‌اش در این باره نیز یک بار دیگر “دروغ” گفته است.

در کمتر از دو دقیقه‌ی پایانی این مصاحبه که نسخه‌ی کامل آن را می‌توانید در لینک زیر در وب‌سایت چارلی رُز ببینید، این خبرنگار امریکایی بعد از بیش از یک ساعت پرسش و پاسخ درباره‌ی مسائل هسته‌ای و سیاست خارجی جمهوری اسلامی، خطاب به جواد ظریف می‌گوید: «همان‌طور که شما می‌دانید نگرانی نسبت به شماری از روزنامه‌نگارانی که در کشور شما در زندان هستند وجود دارد. امیدوارم که بتوانیم درباره‌ی وضعیت حقوق بشر نیز صحبت کنیم.»

و در پاسخ به این جملات است که جواد ظریف می‌گوید: «ما در ایران کسی را به خاطر بیان نظرش زندانی نمی‌کنیم. دولت ما مانند هر دولت دیگری خودش را متعهد به بهبود وضعیت حقوق بشر می‌داند اما کسانی که مرتکب جرم شوند و قانون را نقض کنند و زیر پا بگذارند، نمی‌توانند پشت این‌که روزنامه‌‌نگار یا فعال سیاسی هستند، پنهان شوند.»

بعد از پایان سخنان ظریف است که تازه چارلی رُز، بدون آن‌که نامی از جیسون رضاییان بیاورد، نسبت به نتیجه‌ی پرونده‌ی او ابراز امیدواری می‌کند و می‌گوید: «گزارش‌گر ما در واشنگتن‌پست، همین زمان که ما در اینجا صحبت می‌کنیم، قرار است دادگاهی شود.»

و بعد از این جمله، مصاحبه تمام می‌شود.

این بخش از پرسش و پاسخ چارلی رُز و ظریف را می‌توانید از دقیقه‌ی ۳۱:۵۵ در اینجا ببینید.

نظرتان را بنویسید