اوباما: به ایران درباره‌ ارسال سلاح به یمن صریحا هشدار دادیم؛ عربستان پایان “طوفان قاطع” را اعلام کرد

The guided missile cruiser USS Vicksburg escorts the USS Theodore Roosevelt as they pass the Rock of Gibraltar in the Mediterranean Sea

تقاطع: باراک اوباما، رییس جمهوری امریکا، روز سه‌شنبه (۲۱ اپریل-۱ اردیبهشت) گفت که دولتش در یک «پیام کاملا مستقیم»، به دولت ایران هشدار داده که از ارسال سلاح به یمن خودداری نماید.

آقای اوباما، در مصاحبه‌ با برنامه‌ی “هاردبال” شبکه‌ی تلویزیونی ام.اس.ان.بی.سی تاکید کرد که واشنگتن در ارتباط با این موضوع «خیلی بی‌پرده» با تهران صحبت کرده و پیام فرستاده‌شده، جای هیچ «ابهامی» باقی نمی‌گذارد.

او هم‌چنین حضور کشتی‌های جمهوری اسلامی در آب‌های بین‌المللی را یکی از دلایل حفظ ناوها و کشتی‌های امریکایی در منطقه‌ی خلیج فارس عنوان کرد و افزود: «ما می‌خواهیم مطمئن شویم که آزادی ناوبری را حفظ کرده‌ایم.»

رییس جمهوری امریکا اضافه کرد: «چیزی که ما به ایرانی‌ها گفتیم این بود که تحویل سلاح به جناح‌های داخل یمن، می‌تواند ناوبری و حمل و نقل دریایی در منطقه را تهدید کند و این از نظر ما مشکل است.»

هم‌زمان با این اظهارات باراک اوباما، سرهنگ استیو وارن، سخنگوی پنتاگون نیز در جمع خبرنگاران گفت که حضور کاروان بزرگ کشتی‌های باری ایران در “دریای عرب”، باعث شد تا ایالات متحده، کشتی‌های جنگی بیشتری را در اطراف کشور جنگ‌زده یمن مستقر کند.

او در عین حال تصریح کرد که باور ندارد گشت‌زنی ناو “یو.اس.اس تئودور روزولت” و رزم‌ناو “یو.اس.اس نرماندی” در این آب‌ها، به تماس مستقیم آن‌ها با ناوگان ایران متشکل از ۹ کشتی باری منجر شود.

وی با این وجود از پاسخ دادن به این پرسش که اگر کشتی‌های ایران بخواهند وارد آب‌های سرزمینی یمن شوند، کشتی‌های امریکایی آن‌ها را متوقف خواهند کرد یا نه، خودداری کرد.

در همین حال، روز سه‌شنبه، وزارت دفاع عربستان سعودی با صدور بیانیه‌ای، پایان چهار هفته عملیات هوایی خود و متحدانش علیه شبه‌نظامیان حوثی در یمن را اعلام کرد.

این بیانیه با موفقیت‌آمیز خواندن عملیات موسوم به “توفان قاطع”، مدعی شده که این عملیات، به اهداف نظامی خود که «نابود کردن توان موشکی و سلاح‌های سنگین حوثی‌ها بود» دست یافته‌ و «تهدید این گروه و متحدان‌شان علیه یمن و همسایگان این کشور» رفع شده است.

وزارت دفاع عربستان هم‌چنین از آغاز فاز دیگری با عنوان “بازیابی امید” خبر داده و «تسریع از سرگیری روند سیاسی بر اساس قطعنامه ۲۲۱۶ شورای امنیت سازمان ملل متحد»، «ادامه حمایت از غیرنظامیان»، «ادامه مبارزه با تروریسم»، «ادامه تسهیل خروج اتباع خارجی و افزایش کمک‌رسانی و امدادهای پزشکی و بشردوستانه به آسیب‌دیدگان»، «رویارویی با تحرکات و عملیات نظامی شبه‌نظامی حوثی‌ها و متحدان‌شان»، و «جلوگیری از ارسال اسلحه به آن‌ها از طریق هوا و دریا» را به عنوان اهداف آن اعلام کرده است.

هم‌زمان، سرلشکر احمد عسیری، سخنگوی عملیات “توفان قاطع” در یک نشست خبری گفت که پایان این عملیات به درخواست “عبدربه منصور هادی”، رییس جمهوری یمن صورت گرفته است.

او در عین حال، پایان حملات هوایی را به معنای اعلام آتش‌بس ندانست و تاکید کرد که در بخش نظامی “بازیابی امید”، «به تلاش حوثی‌ها برای ضربه زدن به غیرنظامیان پاسخ داده می‌شود».

ساعاتی پیش‌ از اعلام رسمی پایان عملیات “توفان قاطع” از سوی عربستان سعودی، سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه این کشور، به “گارد ملی عربستان” که شامل ۱۰۰ هزار نیروی نظامی است، دستور داده بود تا به این عملیات بپیوندند.

این در حالی است که در همان ساعات، حسین امیرعبداللهیان، معاون امور عربی وزارت خارجه جمهوری اسلامی، در گفتگو با خبرگزاری‌های ایران پیش‌بینی کرده بود که عملیات عربستان و متحدانش علیه حوثی‌ها طی چند ساعت متوقف شود و به دنبال آن‌، گفتگوهای سیاسی در یمن آغاز گردد. پیش‌بینی که به وقوع پیوستن آن، نشانه‌ای از اعمال نفوذ جمهوری اسلامی بر شیعیان حوثی برای پذیرش آتش‌بس ارزیابی شده است.

ساعاتی پیش از آن، سازمان جهانی بهداشت در گزارشی، وضعیت سلامت در یمن را در “آستانه سقوط” توصیف و اعلام کرد که در فاصله‌ی ۱۹ مارچ تا ۱۷ اپریل، ۹۴۴ نفر در این کشور کشته و ۳۴۸۷ نفر نیز زخمی شده‌اند.

نظرتان را بنویسید