رییس سازمان مدیریت حذف یارانه پردرآمدها را تکذیب کرد

Nobakht-Zanganeh

تقاطع: رییس “سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی” جمهوری اسلامی، خبر حذف یارانه‌ی ۵ گروه پردرآمد در ماه فروردین را تکذیب کرد.

محمدباقر نوبخت در گفت‌وگویی با شبکه خبر تلویزیون دولتی ایران گفت که دولت هنوز تصمیمی در این خصوص نگرفته است.

پیش‌تر در روز دوشنبه (۳۱ فروردین-۲۰ اپریل) شماری از خبرگزاری‌های ایران گزارش کرده بودند که پنج گروه پزشکان، دارندگان اتومبیل‌های لوکس، اعضای هیات مدیره بانک‌ها، هیات مدیره شرکت‌های خصوصی، و افراد مقیم خارج از کشور، یارانه‌ی نقدی ماه فروردین را دریافت نکرده‌اند و از فهرست یارانه‌بگیران حذف شده‌اند.

در همین ارتباط، روزنامه‌ی همشهری در شماره‌ی روز دوشنبه خود از قول همسر یک پزشک نوشت که پس از واریزنشدن یارانه نقدی فروردین‌ماه، به “سازمان هدفمندی یارانه‌ها” مراجعه کرده و فرمی را پر کرده که در آن از افراد خواسته شده مشخص کنند مشمول کدام‌یک از گروه‌های پنج‌گانه‌ی بالا هستند.

هم‌چنین به افراد معترض گفته شده که نتیجه‌ی رسیدگی به اعتراض‌‌شان، ظرف یک ماه تا ۴۵ روز بعد مشخص خواهد شد.

پرداخت یارانه‌های نقدی به بیش از ۷۳ میلیون ایرانی به یکی از دردسرهای دولت حسن روحانی تبدیل شده است.

هفته‌ی گذشته، بیژن نام‌دار زنگنه، “وزیر نفت” در یک نشست خبری، به شدت از بار سنگین پرداخت یارانه از سوی این وزارت‌خانه انتقاد کرد و گفت: «اداره کل وزارت نفت یک طرف و تامین یارانه‌ها نیز طرف دیگر است. داریم زیر فشار پرداخت یارانه‌ له می‌شویم.»

آقای زنگنه با بیان این‌که «شرکت نفت که زمانی پول‌دار بوده، اکنون جزو فقرا است»، فاش کرد که سال گذشته و تا روز ۲۸ اسفندماه، وزارت نفت توان پرداخت حقوق کارکنان خود را نداشت و ناچار به قرض گرفتن پول از بانک مرکزی شده است.

او با اشاره به این‌که این وزارت‌خانه، در سال گذشته، روزانه ۱۲۵ میلیارد تومان بابت یارانه پرداخت کرده افزود که «این یارانه تمامی ندارد».

پیش از این نیز منصور معظمی، معاون وزارت نفت در امور برنامه‌ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری نیز اعلام کرده بود که این وزارت‌خانه ماهیانه، ۳۸۰۰ میلیارد تومان را برای پرداخت یارانه در اختیار دولت قرار می‌دهد.

در پاسخ به این گلایه‌های زنگنه بود که محمدباقر نوبخت در مقام سخنگوی دولت در مقابل خبرنگاران گفت: «ضمن همدردی با وزیر محترم نفت -که البته احساس درد ما بیشتر از ایشان است- باید با هم‌فکری و هم‌کاری با یکدیگر، راه‌حلی مناسب برای این حجم از یارانه پیدا کرد.»

نظرتان را بنویسید