مخالفان حوثی‌ها در یمن مدعی اسیر کردن دو عضو سپاه قدس شدند

Iran-Qods-member-Arrested-in-Yemen

تقاطع:‌ نیروهای وفادار به عبدربه منصور هادی، رییس جمهوری یمن می‌گویند که شام‌گاه جمعه (۱۰ اپریل-۲۱ فروردین)، دو افسر ایرانی عضو نیروی قدس سپاه پاسداران را در شهر عدن به اسارت گرفته‌اند.

خبرگزاری رویترز به نقل از شبه‌‌نظامیان ضدحوثی در جنوب یمن نوشته که درجه نظامی‌ دو ایرانی اسیرشده، سرهنگ و سروان بوده و آن‌ها در دو منطقه مختلف از شهر عدن دستگیر شده‌اند.

به گفته‌ی یکی از منابع این خبرگزاری، این دو نفر که نقش مستشار نظامی را برای حوثی‌ها ایفا می‌کردند، قرار است به فرماندهان عملیات نظامی عربستان سعودی در یمن تحویل داده شوند.

در همین حال، شبکه‌ی خبری العربیه متعلق به دولت عربستان سعودی، با انتشار تصویر یکی از این دو نفر، هویت او را “سرگرد قاسم آصف‌زاده” اعلام کرده و نوشته که او «در منطقه خورمکسر و در ابتدای ورودی المعلا» اسیر شده است.

شبه‌نظامیان حوثی که از سوی حکومت ایران حمایت می‌شوند، شیعیان زیدی در یمن را نمایندگی می‌کنند که حدود یک‌سوم جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند.

این شبه‌نظامیان بعد از کنترل صنعا، پایتخت یمن و دیگر مناطق شمالی این کشور، به سوی جنوب پیش‌روی کرده‌اند و در تلاش برای در اختیار گرفتن شهر استراتژیک عدن هستند. کنترل این شهر در دست نیروهای وفادار به منصور هادی، رییس جمهوری یمن است. آقای هادی روز ۲۴ مارچ (۴ فروردین) پس از درخواست از اتحادیه عرب برای دخالت نظامی در این کشور به عربستان گریخت.

ساعاتی پس از آن، عربستان سعودی در پاسخ به درخواست آقای هادی، حملات هوایی این کشور و متحدانش با عنوان “توفان قاطع” به مواضع حوثی‌ها را آغاز کرد که این حملات تا به امروز ادامه داشته است.

این حملات علاوه بر حمایت و حضور کشورهای عربی هم‌چون قطر، مصر، امارات متحده عربی، کویت و بحرین، مورد حمایت امریکا و کشورهای اروپایی، ترکیه، افغانستان، پاکستان و نیز تشکیلات خودگردان فلسطینی قرار گرفته است. هم‌چنین، گروه شبه‌نظامی حماس که کنترل غزه را در اختیار دارد با صدور بیانیه‌ای در حمایت از منصور هادی، از عملیات به رهبری عربستان به طور ضمنی پشتیبانی کرده است.

نظرتان را بنویسید