درخواست اداره مکه و مدینه زیر نظر سازمانی بین‌المللی-اسلامی

Protest-Against-Saudi-Tehran

تقاطع: یک عضو مجلس شورای اسلامی در ایران می‌گوید شهرهای مکه و مدینه، «میعادگاه مسلمین جهان» هستند و «باید به صورت بین‌المللی-اسلامی اداره بشوند».

امیرحسین قاضی‌زاده با بیان این‌‌که «دولت عربستان بارها ثابت کرده که صلاحیت میزبانی از زائران خانه خدا را ندارد» به “خبرگزاری دانشجو” (متعلق به بسیج دانشجویی) گفته: «برای مدیریت مکه و مدینه باید یک سازمان اجرایی مشترک، ذیل سازمان کنفرانس اسلامی تشکیل بشود و تمامی فرق و مذاهب اسلامی و ۵۷ کشور اسلامی با نقش داشتن در مدیریت آن احساس آرامش کنند.»

آقای قاضی‌زاده هم‌چنین در این گفتگو مدعی شده که به خواست مجلس شورای اسلامی، تا زمان «تعیین تکلیف» ماجرای تعرض جنسی به دو نوجوان ایرانی در فرودگاه شهر جده، و «روشن شدن وضعیت برخورد با متخلفین و همچنین عذرخواهی دولت عربستان از ایران، حجّ عمره فعلاً به حالت تعلیق درآمده است».

این در حالی است که معاون “سازمان حج و زیارت” در ایران روز شنبه در گفتگو با خبرگزاری “نسیم”، لغو اعزام به “عمره” از سوی دولت ایران را رد کرده و گفته که در دو روز گذشته، «پروازهای بسیاری از زائران ایرانی به دلیل عدم صدور ویزا از سوی عربستانی‌ها لغو شده است».

پیش‌تر در هفته‌ی گذشته نیز مقامات عربستان سعودی مانع نشستن دو هواپیمای ایرانی در فرودگاه جده شده‌ بودند. یکی از این دو هواپیما که حامل مسافر بود پس از عدم صدور مجوز فرود، از آسمان کویت به اصفهان بازگشت. و پرواز دیگری نیز که برای بازگرداندن مسافران از شیراز عازم جده بود، پیش از بلند شدن از فرودگاه شیراز، لغو شد.

مقامات عربستان دلیل لغو این پروازها را فرسوده بودن هواپیماهای ایرانی عنوان کرده‌اند.

از سوی دیگر، در حالی که رسانه‌های ایران اظهارنظرهای مقامات وزارت خارجه جمهوری اسلامی در خصوص پیگیری موضوع تعرض به دو نوجوان ایرانی را منتشر می‌کنند، مقامات سعودی تا کنون هیچ واکنشی نسبت به این خبر نشان نداده‌اند.

در این میان، برخی گزارش‌های غیررسمی حاکی از آن است که دولت ایران در بحبوحه‌ی اختلافات منطقه‌ای با عربستان سعودی، به بزرگ‌نمایی موضوع تعرض به دو نوجوان ایرانی پرداخته تا افکار عمومی داخلی را علیه حکومت سعودی بسیج کند.

در همین ارتباط، صبح روز شنبه (۲۲ فروردین-۱۱ اپریل)، گروهی از شهروندان تهرانی تجمعی را در مقابل سفارت عربستان سعودی برگزار کردند و خواستار اخراج سفیر عربستان از ایران و تعطیلی سفارت‌خانه‌ی این کشور شدند.

به نوشته‌ی خبرگزاری “ایسنا”، معترضان شعار می‌دادند “بی‌شرف حیا کن، خاک ما رو رها کن”، “برادر بسیجی پس رگ غیرتت کو” و “ارتش ۲۰ میلیونی بپاخیز بپاخیز”.

نظرتان را بنویسید