خیابان محل قتل “فرخنده” در کابل به اسم او نام‌گذاری شد

Farkhondeh-Street

تقاطع: شورای امنیت ملی افغانستان در جلسه‌ی روز چهارشنبه (۱ اپریل-۱۲ حمل/فروردین) خود تصمیم گرفت تا خیابان محل کشته شدن “فرخنده” را رسما به نام او تغییر دهد. این خیابان، پیش‌تر به صورت غیررسمی “جاده شهید فرخنده” نام‌گذاری شده بود.

فرخنده ۲۷ ساله روز ۲۸ حوت (اسفند) سال گذشته به اتهام سوزاندن قرآن توسط مردان خشمگین به شکل فجیعی به قتل رسید و پس از آن جسدش سوزانده شد.

این قتل که با تحریک یک “روحانی” و در مقابل مسجد و زیارت‌گاه “شاه دوشمشیره” رخ داد، اعتراض‌های گسترده‌ای را در کابل و دیگر شهرهای افغانستان برانگیخت و حال آن‌گونه که کمیسیون ویژه حقیقت‌یاب پرونده می‌گوید او قرآن‌سوزی نکرده بود و قربانی مبارزه با خرافات شد.

تا کنون ۲۷ تن به اتهام دست داشتن در این قتل بازداشت و ۱۹ عضو پلیس از جمله فرمانده پلیس حوزه دوم کابل، به دلیل غفلت در انجام وظایف‌شان از کار برکنار و به دادستانی کل معرفی شده‌اند.

Farkhondeh-Killed-in-Kabul

در خبری دیگر در همین ارتباط، اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان، دستور برکناری سیمین حسن‌زاده، معاون وزارت اطلاعات و فرهنگ این کشور را به دلیل اظهارنظر فیسبوکی‌اش در حمایت از قتل فرخنده صادر کرده است.

به نوشته‌ی بی.بی.سی فارسی، خانم حسن‌زاده، در روز کشته شدن فرخنده زیر یک پست مرتبط با آن نوشته بود: «هیچ نیرویی در برابر ایمان راسخ مردم‌مان تاب مقاومت ندارد. با جان و دل از باورهای دینی‌مان پاسداری خواهیم نمود.»

او در ادامه به این “آیه‌” از قرآن، استناد کرده بود که «ما خود قرآن را نازل کردیم و از آن حفاظت می‌کنیم».

این مقام برکنارشده دولتی، بعدتر به خاطر این نوشته به صورت عمومی عذرخواهی و ابراز تاسف کرد و گفت که در آن لحظه «احساسی» رفتار کرده اما وقتی به «عمق فاجعه» پی برده، «خون گریسته و متالم شده است».

اما با وجود این عذرخواهی، مصدق خلیلی، سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که «اظهارات خانم حسن‌زاده در رابطه با قتل فرخنده در جلسه دیروز شورای امنیت ملی افغانستان مطرح شد و رییس جمهوری افغانستان تصمیم گرفتند که ایشان از وظیفه، سبک‌دوش ( برکنار) شود».

پیش‌‌تر، حشمت استانکزی، سخنگوی پلیس کابل نیز به دلیل اظهارنظر مشابهی در صفحه‌ی فیسبوک خود، از سمتش برکنار شده بود.

سیمین حسن‌زاده، معاون برکنارشده وزارت اطلاعات و فرهنگ افعانستان
سیمین حسن‌زاده، معاون برکنارشده وزارت اطلاعات و فرهنگ افعانستان

نظرتان را بنویسید