دور تازه‌ فشارهای تهدیدآمیز بر خانواده خبرنگاران رسانه‌های فارسی زبان خارج از ایران

bbc-RadioFarda-VOA

تقاطع: موج تازه‌ای از فشار و تهدید خانواده‌های روزنامه نگارانی که در رسانه‌های فارسی زبان بیرون از ایران فعالیت می‌کنند آغاز شده است. هم‌زمان در روز پنج‌شنبه برخی از سایت‌های خبری منتقد و مخالف حکومت ایران از سوی گروه‌هایی که خود را حامی جمهوری اسلامی معرفی کرده‌اند، هک شدند.

بی‌بی‌سی روز پنج‌شنبه (۲۳ خرداد-۱۳ جون)، یک روز مانده به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری اسلامی در ایران از ارعاب و فشار بر خانواده کارکنان بخش فارسی این رسانه خبر داد. صادق صبا، رییس بخش فارسی بی‌بی‌سی با «کم‌سابقه» خواندن این فشارها در چند روز اخیر گفت: «در گذشته وانمود می‌کردند که دوست خانواده‌ها هستند و می‌خواهند نصیحت کنند که فرزندان آن‌ها در این رسانه کار نکنند یا اگر کار می‌کنند، خبرچینی کنند. اما الان این برخورد‌ها تهدیدآمیز شده است.»

به گزارش سایت فارسی بی‌بی‌سی، لیلیان لندور، مسوول زبان‌های خارجی این رسانه با ابراز نگرانی در خصوص ارعاب کارکنان بی‌بی‌سی فارسی و خانواده‌های آن‌ها گفت: «در چند روز گذشته اعضای خانواده ‌های ۱۵ تن از کارکنان بی‌بی‌سی فارسی در تهران و سایر شهرهای ایران توسط وزارت اطلاعات این کشور احضار شدند و مورد بازجویی قرار گرفتند.»

بر اساس بیانیه‌ای که بی‌بی‌سی منتشر کرده، ماموران وزارت اطلاعات خانواده‌های این روزنامه نگاران را به از دست دادن شغل، حقوق بازنشستگی و ممنوع‌الخروج شدن تهدید کرده اند. بی‌بی‌سی می‌گوید برای نخستین بار کارکنان بی‌بی‌سی در بریتانیا نیز تهدید شده‌اند.

پیش از این در آغاز هفته‌ی جاری نیز رادیو فردا اعلام کرده بود که در هفته‌های اخیر مسولان امنیتی، دست کم در ۹ مورد، بستگان و نزدیکان کارمندان این رسانه فارسی زبان را احضار کرده و از آن‌ها درباره فعالیت‌های کارمندان این رادیو بازجویی کرده‌اند.

بر اساس بیانیه رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی قطع همکاری با رادیو فردا یا همکاری پنهانی با نهادهای امنیتی ایران از جمله درخواست‌های مسوولان جمهوری اسلامی از خانواده کارکنان رادیو فردا بوده است.

در همین حال، روز پنج‌شنبه، گروهی به نام «جهاد گمنام مجازی» که به نظر می‌رسد به ارتش سایبری جمهوری اسلامی وابسته باشند، وبسایت‌های کانون مدافعان حقوق بشر، دیگربان، سحام نیوز، خودنویس، حزب کمونیست ایران و صدای موج سبز را برای ساعاتی هک کردند و آرم این گروه را بر روی این وب‌سایت‌ها قرار دادند.

گوگل نیز روز چهارشنبه از حمله به سرویس «جی‌میل» ده‌ها هزار کاربر ایرانی توسط منبعی در داخل ایران خبر داد و گفت که احتمالا این حملات سیاسی با انتخابات روز جمعه ایران مرتبط است.

بر اساس بیانیه‌ای که در وبلاگ گوگل قرار گرفته، مورد اخیر روش فیشینگ به ای-میل کاربران ایرانی از «روش‌های معمول» است به طوری‌که «کاربران ایمیلی دریافت می‌کنند که دربردارندهٔ یک لینک به صفحه‌ای است که وانمود می‌کند راهی برای حفظ و نگهداری حساب ارائه می‌کند. اگر کاربر بر روی لینک کلیک کند، یک صفحهٔ جعلی ورود به حساب Google را می‌بیند که نام کاربری و گذرواژه‌اش را خواهد دزدید».

نظرتان را بنویسید