خشایار دیهیمی به «مصاف مستقیم» خامنه‌ای رفت: نمی‌توانم شاهد بدبختی مردم به خاطر هوا و هوس تو باشم

Khamenei-Deyhimi

تقاطع: خشایار دیهیمی، نویسنده و مترجم شناخته‌شده‌ی حوزه‌ی فلسفه‌ی سیاسی در ایران در نامه‌ای کوتاه اما شدیداللحن، علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی را مورد خطاب قرار داده و نوشته که او «نباید آمال هفتاد میلیون نفر را به پای غرور و کین‌توزی شخصی‌اش قربانی کند».

آقای دیهیمی که از جمله روشنفکران لیبرال ایران به شمار می‌رود، در این نامه سرگشاده که آن را «مصاف مستقیم-سخن آخر» نام نهاده، نوشته است:

«آقای خامنه‌ای! تا کنون با نوکرانت و مزدورانت حرف زده‌ام. و شاید خیال کرده‌ای که شهامت حرف زدن مستقیم با تو را ندارم. کور خوانده‌ای. شهروند نمی‌ترسد. تازه به آن خدایی که خدای من است قسم می‌خورم که حتی به فکر عاقبت تو هم هستم. نمی‌توانی و نباید آمال هفتاد میلیون نفر را به پای غرور و کین‌توزی شخصی‌ات قربانی کنی. من از خارج از کشور نمی‌نویسم. من همین‌جایم. در محضر مزدورانت. اما با همه‌ی اعتدالم و دندان به جگر فشردنم، دیگر نمی‌توانم شاهد بدبختی مردم به خاطر هوا و هوس تو باشم. من برانداز نیستم. تو براندازی. تو نوکری. من آزاده‌ام. مزدورانت را بفرست. زیر شکنجه می‌میرم. اگر قانون سرت می‌شود من تو را به محکمه می‌خوانم. تا از محکمه کی سر بلند آید بیرون. نمی‌توانم دیگر این همه خفت و دروغ را تحمل کنم. مرد میدانی اگر، بیا. وگرنه‌‌ همان مزدورانت را بفرست سراغ من هم. فرزندان پاک‌اندیشم در بندند. چه باک.. یکی به آن‌ها اضافه کن. گرچه پیرم و دوام نمی‌آورم اما سخنم باید با عملم یکی باشد. جز خیر و صلاح مردم نخواستم و فرای قانون سخنی نگفتم.. به خلاف تو. نام و نشانم معلوم و منتظر مزدورانت… والسلام»

این نویسنده‌ی ۶۰ ساله پیش‌تر نیز در مهرماه گذشته در نامه‌ی سرگشاده‌ی دیگری خطاب به صادق لاریجانی، رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی، به سخنان تهدیدآمیز او درباره‌ی رسانه‌هایی که فساد را پیگیری می‌کنند، واکنش نشان داده بود.

خشایار دیهیمی در بخشی از آن نامه نوشته بود: «تو تهدید هم می‌کنی؟ از تو بزرگ‌تر‌هایش در طول تاریخ، لاف‌های بزرگ‌تر زده‌اند. اما عاقبت‌شان را دیده‌ایم. من از قانون سخن می‌گویم. از‌‌ همان چیز فراموش شده در این مملکت. اگر راست می‌گویی به قانون و به همین گزافه‌گویی‌ات عمل کن. من تو را به دادگاه تحت امرت به حکم قانون اساسی فرا می‌خوانم. بیا در دادگاهی علنی حاضر شو و به اتهاماتی که یک شهروند یک‌-لا-قبا متوجه تو می‌داند جواب بده. وگرنه من که می‌دانم تو کهریزک‌ها داری. گمان مبر که شهامت مدنی مرده است. نه از تو می‌ترسم نه از لاف و گزافت.»

به روزرسانی: خشایار دیهیمی، عصر روز سه‌شنبه (۴ فروردین) با انتشار این توضیح کوتاه، نامه‌ی خود خطاب به رهبر جمهوری اسلامی را از صفحه‌ی فیسبوکش حذف کرد: «در پی تذکرات مشفقانه‌ی دوستان و تامل ثانوی خودم، دو یادداشت اخیر را شخصا حذف کردم چون کلماتش زیبنده‌ی قلم یک شهروند نبود -با سپاس از همه‌ی دوستان و پوزش.»

3 thoughts on “خشایار دیهیمی به «مصاف مستقیم» خامنه‌ای رفت: نمی‌توانم شاهد بدبختی مردم به خاطر هوا و هوس تو باشم

  1. با درود بر این مرد اهورایی , به این شیر مرد زمان ما , حمایت کننده مردمان ستم دیده , روشنفکر و با شهامت و کسی که از چندین سال پیش مبارزه خوذ را با مشنی دیکتاتور و مزدور شروع کرده و همچنان خستگی ناپذیر می تازد و به دشمنان این مرز و بوم میگوید : مرگ بر شماها ای دشمنان غداره بند.

  2. شخص ۶ کلاس سواده که تا دیروز در مشهد گدایی میکرد با تدبیر رفسنجانی شده سلطان ایران از همه چیز سر دره میاره میلیادر میلیادر پول به جیب خود و خانواده خود زده افتخار میکنه مطلقه هست ای خدا اگر این نماینده تو هست اگه این نشانه توهست تا دیر نشده برو خودت را گم و گور کن حالا درسته برای نمازه خوانئن خودش را از قطار پرت کرده دروغ و راسش با خودت یا هنگام خروج از دستگاه مادر داد زده یا علی اما باز این نشانه خودت را ببر شاید یه روزی بهش نیاز داشتی

نظرتان را بنویسید

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: