رای‌گیری بر سر طرح بازبینی توافق هسته‌ای با ایران به تعویق افتاد

باب کورکر (سمت چپ)، رییس کمیته روابط خارجی سنای امریکا و رابرت منندز، عضو ارشد این کمیته، دو تن از حامیان اصلی طرح "بازبینی توافق هسته‌ای با ایران" هستند.
باب کورکر (سمت چپ)، رییس کمیته روابط خارجی سنای امریکا و رابرت منندز، عضو ارشد این کمیته، دو تن از حامیان اصلی طرح “بازبینی توافق هسته‌ای با ایران” هستند.

تقاطع: رهبر اکثریت جمهوری‌خواهان در سنای امریکا، رای‌گیری بر سر طرح «بازبینی توافق هسته‌ای با ایران» را با هدف جلب رضایت سناتورهای دموکرات به بعد از ماه مارچ موکول کرد.

“میچ مک‌کانل” پیش‌تر اعلام کرده بود رای‌گیری در خصوص این طرح در صحن سنا را در دستور کار هفته‌ی آینده این مجلس قرار داده است.

این اقدام آقای مک‌کانل با اعتراض شماری از حامیان طرح از حزب دموکرات روبه‌رو شد به طوری‌که ۹ سناتور دموکرات و یک سناتور مستقل با نگارش نامه‌ای خطاب به وی اعلام کردند که درصورتی که این طرح پیش از ۲۴ مارچ (۴ فروردین) در دستور کار قرار بگیرد به آن رای نخواهند داد.

این تاریخ، زمان اعلام‌شده برای رسیدن به توافق سیاسی میان جمهوری اسلامی و شش قدرت جهانی بر سر برنامه‌ی هسته‌ای مناقشه‌برانگیز این حکومت است.

اعتراض سناتورهای دموکرات که در میان آن‌ها نام رابرت منندز، عضو ارشد کمیته روابط خارجی سنا و از طراحان طرح “بازبینی توافق هسته‌ای با ایران” نیز دیده می‌شد، باعث دخالت باب کورکر، دیگر طراح اصلی طرح و رییس کمیته روابط خارجی شد. او که پیش‌تر تاکید کرده بود که برای بی‌اثر کردن وتوی رییس جمهوری امریکا، قصد دارد این طرح را به صورت دوحزبی پیش ببرد، از رهبر جمهوری‌خواهان خواست تا به درخواست سناتورهای دموکرات عمل کند و طرح را موقتا به تعویق بیندازد.

بر اساس این طرح دوحزبی که توسط شماری از سناتورهای ارشد کمیته خارجی سنا هم‌چون باب کورکر، رابرت منندز، جان مک‌کین، لیندزی گرام، و مارکو روبیو ارائه شده، رییس جمهوری امریکا موظف است تا ظرف ۵ روز بعد از امضای توافق با جمهوری اسلامی، متن آن را در اختیار کنگره قرار دهد. این طرح هم‌چنین تاکید می‌کند که باراک اوباما تا ۶۰ روز حق تعلیق یا کاهش تحریم‌های اعمال‌شده علیه ایران را ندارد. هم‌چنین بعد از بررسی و تایید توافق از سوی کنگره، رییس جمهوری امریکا موظف است هر ۹۰ روز، میزان تعهد جمهوری اسلامی به بندهای توافق را ارزیابی کند و در اختیار کنگره بگذارد. درصورتی که او نتواند چنین تعهدی را تایید کند، کنگره این اختیار را دارد تا به صورت سریع، تحریم‌های تعلیق یا لغوشده را بازگرداند.

درصورتی که این طرح ۶۷ رای از ۱۰۰ رای سنا (دو‌سوم) را به دست بیاورد، وتوی باراک اوباما بر آن بی‌تاثیر خواهد بود.

نظرتان را بنویسید