برای چندمین سال پیاپی از سفر رهبر اهل سنت ایران به مکه جلوگیری شد

Abdolhamid-Khamenei

تقاطع: “امام جمعه” اهل سنت زاهدان بار دیگر به دلیل مخالفت نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی با خروج او از کشور، از حضور در کنفرانسی در عربستان بازماند.

مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی که تصمیم داشت برای شرکت در کنفرانس دو روزه‌ی “انجمن جهان اسلام” با موضوع “مبارزه با تروریسم” به مکه سفر کند، در نامه‌ای به دبیرکل این انجمن که نسخه‌ای از آن روز سه‌شنبه (۵ اسفند-۲۴ فبریه) در وب‌سایت “سنت‌آنلاین” منتشر شد، از عدم حضور خود در این کنفرانس به دلیل “برخی موانع” ابراز تاسف کرد.

در این میان، وب‌سایت “کمپین فعالان بلوچ” جزییات بیشتری از لغو سفر آقای عبدالحمید را منتشر کرده است. این وب‌سایت از قول یک “منبع مطلع” نوشت در حالی که امام‌جمعه‌ی اهل سنت زاهدان برای انجام کارهای مربوط به این سفر در تهران حضور یافته بود و «همه مقدمات سفر از قبیل گرفتن ویزا و بلیط نیز انجام شده بود» اما «پس از دو روز انتظار به وی اجازه ندادند به این سفر برود» و او روز یک‌شنبه (۳ اسفند)، از تهران به زاهدان بازگشت.

مولوی عبدالحمید یکی از اعضای دائم “انجمن جهان اسلام” به شمار می‌رود. با این وجود او در چند سال اخیر، اجازه‌ی حضور در کنفرانس سالانه‌ی این انجمن را پیدا نکرده است.

آقای عبدالحمید تیرماه گذشته نیز در حالی که برای شرکت در یک کنفرانس مذهبی عازم ترکیه بود، از سوی نهاد‌های امنیتی مطلع شد که ممنوع‌الخروج است.

در همان زمان، وب‌سایت حقوق بشری “هرانا” به نقل از یک “منبع آگاه” نوشته بود که مولوی عبدالحمید پس از اطلاع از ممنوع‌الخروجی‌اش در تماس با علی یونسی، “دستیار ویژه” حسن روحانی در امور اقوام و اقلیت‌ها، خواستار رفع این محدودیت شده اما آقای یونسی در پاسخ گفته که سازمان‌های امنیتی با شرکت او در این کنفرانس “موافق” نیستند.

به گفته این “منبع آگاه”، آقای یونسی هم‌چنین به “امام‌جمعه” اهل سنت زاهدان هشدار داده بود که «اگر به فرودگاه برود، وی را بر می‌گردانند و پاسپورتش را نیز ضبط خواهند کرد».

این رهبر دینی در ۱۹ دی ماه گذشته نیز در جریان حضور خود در کنفرانس حکومتی “هفته‌ی وحدت اسلامی” در تهران، قصد اقامه‌ی “نماز جمعه” را در نمازخانه‌ی اهل سنت در منطقه‌ی پونک داشت که نیروهای امنیتی و انتظامی با مسدود کردن خیابان‌های منتهی به این نمازخانه، مانع حضور مولوی عبدالحمید و نمازگزاران در محل شدند. نمازخانه‌ی پونک نیز هفته‌ی بعد از آن، توسط ماموران شهرداری و با حضور شهردار منطقه، مهر و موم شد.

نظرتان را بنویسید