معاون ستادکل نیروهای مسلح: اردوهای “راهیان نور” پدیده انحصاری قرن است

Rahian-e-Nour-Bus

تقاطع:‌ “معاون امور بسیج و فرهنگ دفاعی” ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی می‌گوید «اردوهای “راهیان نور” یک پدیده خاص در انقلاب اسلامی به شمار می‌آید و پدیده انحصاری قرن محسوب می‌شود».

به گزارش خبرگزاری “ایسنا”، سرتیپ پاسدار مسعود جزایری، در روز پایانی “دوره تخصصی مدیران کاروان‌های بسیج” که روز دوشنبه (۲۷ بهمن-۱۶ فوریه) در قم برگزار شد، گفت: «راهیان نور یک سرمایه انقلابی است که می‌توان آن را سرباز و مدافع نظام نام برد و باید در حفظ و نگهداری آن اقدام جدی به عمل آورد.»

وی تاکید کرد که «راهیان نور نقش بارزی در خنثی‌سازی جنگ نرم دشمنان ضد نظام اسلامی ایفا می‌کند».

گفتنی است در سال‌های اخیر اتوبوس‌های حامل کاروان‌های بازدید از مناطق جنگی جنوب ایران موسوم به “راهیان نور” بار‌ها دچار حادثه شده و شمار زیادی از مسافران آن‌ها به ویژه دانش‌آموزان جان خود را از دست داده‌اند.

در یکی از آخرین این موارد، روز ۵ فروردین ماه گذشته، اتوبوسی که از زرند کرمان عازم مناطق جنگی بود در یک جاده فرعی در ۱۵ کیلومتری خط مرزی طلاییه استان خوزستان واژگون شد و در اثر آن، ۶ نفر کشته و ۳۳ نفر زخمی شدند.

روز ۲۹ مهرماه ۱۳۹۱ نیز ۲۲ دانش‌آموز دختر دبیرستانی در بروجن و ۴ مسوول همراه آن‌ها در جریان واژگونی اتوبوس‌شان در محور ایذه به شهرکرد جان باختند.

تلفات بالای جانی این حادثه باعث شدت گرفتن انتقادها از برگزاری این اردوها شد و به دنبال آن، حمیدرضا مقدم‌فر، معاون فرهنگی وقت سپاه پاسداران، در فروردین ماه سال ۹۲، در گفتگو با وب‌سایت «رهیاب‌نیوز» فاش کرد که دولت محمود احمدی‌نژاد، «تمام پشتیبانی‌های خود را از سپاه و بسیج در بخش راهیان نور قطع کرده است».

با این وجود، دولت حسن روحانی از زمان روی کار آمدن با تامین اعتبار این کاروان‌ها از برپایی آن‌ها حمایت کرده است.

در همین ارتباط، حسام‌الدین آشنا، مشاور آقای روحانی در امور فرهنگی روز ۲۰ مردادماه گذشته در سخنانی گفت که هر ایرانی باید «تا قبل از ۵۰ سالگی» دست‌کم یک بار از مناطق جنگی جنوب ایران بازدید کند و «از برنامه‌های “راهیان نور” بهره‌مند شود».

او با بیان این‌که «سالانه حدود ۵۰۰ میلیارد تومان از محل بودجه‌های استانی و ملی برای حرکت “راهیان نور” هزینه می‌شود»، افزود که این “حرکت”، یک “سرمایه‌گذاری فرهنگی” و “نیاز دینی، ملی و بخشی از هویت کشور” است و «بابت این هزینه ضرر نمی‌کنیم».

One thought on “معاون ستادکل نیروهای مسلح: اردوهای “راهیان نور” پدیده انحصاری قرن است

  1. خدا نسلتون رو از رو رمین برداره. اون مناطق مقدس هستن به خاطر خون پاک جوانانی که برای دفاع از ایران ریخته شده. ولی شما روباه صفتها از این قضیه سو استفاده میکنید.
    باورتون نمیشه که تاریخ مصرف شما خیلی وقته تموم شده.

نظرتان را بنویسید

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: